Dětský domov působí v Mikulově už dvacet let
Mikulovský dětský domov oslavil 1. listopadu své dvacáté výročí. Jeho historie se však datuje až do roku 1929, kdy byla otevřena budova na Nádražní ulici a sloužila v poválečné době zejména pro sirotky. V roce 1975 se pak budova zavřela a prošla rekonstrukcí, aby v ní mohl být za čtyři roky otevřen internát zvláštní školy. „V tomto režimu pak fungoval až do posledního října 1994, kdy se paní Květě Solaříkové podařilo znovu získat status dětského domova a ten od 1. 11. 1994 funguje," řekla současná ředitelka domova Lada Válková.
Kapacita dětského domova je od jeho začátku dvacet čtyři obyvatel. „Nejdříve děti žily ve dvou skupinách rodinného typu. Ale vzhledem k legislativní změně v roce 2002, která nařizuje, že v rodinné skupině může být nejvíce osm dětí, tak jsme udělali rekonstrukci půdy a vytvořili tři byty, z nichž v každém nyní žije osm dětí," vysvětlila ředitelka. Všechny děti jsou z Jihomoravského kraje a značná část přímo z břeclavského okresu.
Denní režim dětí se co nejvíce podobá rodinnému životu. Navštěvují školu, či učiliště, nejmladší pětiletý mateřskou školu, jedna z dívek dojíždí na Střední školu chovu koní a jezdectví do Kladrub nad Labem. Ve volnočasových aktivitách chodí do ZUŠ Mikulov, DDM či do kroužků ve škole a do sportovních oddílů. „Všichni společně pak jezdíme na hory či v létě na vodu, děti jezdí i na letní tábory," doplnila Lada Válková.
Po rozsáhlé rekonstrukci budovy v roce 2002 je nyní každý kout v dětském domově využitý. „Jsem moc ráda, že nám paní Solaříková, která zde působila pětatřicet let, zanechala domov v tak dobrém stavu. Teď už děláme jen dílčí opravy, budova je krásně zrekonstruovaná, byty jsou vybaveny. Moc se těšíme na keramickou pec, kterou snad brzy budeme mít, a do budoucna bych snad chtěla jen hřiště pro děti na zahradě," řekla Lada Válková.
Za dvacet let prošlo domovem sto šestnáct dětí. Čtvrtina z nich dovršila dospělosti, vyučila se a našla uplatnění v životě. „Šestnáct dětí se během dvacetileté historie také vrátilo ke svým biologickým rodičům a pro pět dětí se našli pěstouni," vyčísluje Lada Válková. Někteří z nich přijeli v září do Mikulova na setkání bývalých svěřenců a zaměstnanců i se svými partnery a rodinami. „Bylo to příjemné setkání. Zavzpomínali jsme, pustili jsme si kazety a záznamy, jak jsme jezdili na hory, vytáhli kroniky a alba. Bylo to až dojemné," popsala atmosféru Lada Válková
A z čeho má ředitelka Lada Válková, která vede dětský domov od srpna 2012, největší radost? „Těší mne, když od nás svěřenec odchází, je zdravý a prospěšný pro společnost. A když nám na společných setkáních vypráví o svém životě a my vidíme, že se mu daří a má v životě úspěch, tak to nás všechny moc těší."
A naopak trápí? „Toho je víc. Nyní ale asi nejvíc legislativa, papírové války. Mám pak málo času na děti, to mi nejvíc vadí. Práce za stolem je víc, než bych si přála, a ráda bych byla víc s dětmi."
V Jihomoravském kraji je devět dětských domovů podobného rodinného typu jako v Mikulově. Na okrese Břeclav je mikulovský jediný.
Jeho rozvoj a spokojenost dětí i tet, které se o ně starají, je možný také díky štědrým sponzorům a dárcům, kterým všichni obyvatelé domova moc děkují. Jsou to: Emipo, spol. s. r. o., Pavel Čech a fa Netserv, fa Emerson, pekařství MaJa Dolní Dunajovice, řeznictví Mikulincová, Jednota spotřební družstvo, město Mikulov, Mikulovská rozvojová, s. r. o., paní Frýbertová z Hustopečí.
V současné době žije v dětském domově ještě jeden člen velké rodiny. A tím je asi pětiletý pes, dlouhosrstý hnědý jezevčík, kterého děti našly asi před dvěma měsíci v okolí G-centra. Po domluvě s Městskou policií zůstal pes prozatím v domově s tím, že se možná ozve jeho původní majitel.
„Pejsek se zde zabydlel, ale přeci jen mu chybí jeden pán, protože ze spousty lidí a dětí je takový zmatený. Je klidný, neagresivní, zdravý, ale má rád své pohodlí a to mu není vzhledem k režimu v domově moc dopřáno," říká ředitelka Lada Válková.
Pokud se mezi občany najde někdo, kdo by právě takového rozvážného zvířecího kamaráda a společníka potřeboval, tak se může obrátit přímo na paní ředitelku.
js, foto: archiv DD Mikuov