„Astronomie je věda, ve které je spoustu neobjeveno, a to mne láká," říká student Jiří Vala

Čtrnáctiletý student pátého ročníku osmiletého gymnázia na GSS v Mikulově Jiří Vala se v říjnu účastnil Astronomické olympiády 2014 v dalekém Kyrgyzstánu.

Kdo Vás přivedl k astronomii? Jak dlouho se jí věnujete?
„K astronomii mě nikdo moc nevedl, zaujala mě, až když jsem dělal poprvé Astronomickou olympiádu. Zaujala mě i proto, že má hodně blízko k fyzice a matematice, kterou se zabývám už od školky. Astronomii se věnuji ‚teprveʻ čtyři roky, aktivněji ale od mého prvního postupu do celostátního kola, tedy rok a půl."

Chcete se jí věnovat i nadále? Jaké jsou Vaše další studijní plány?
„Určitě ano. Je to věda, ve které je toho spoustu neobjeveno, což mě hodně láká. Dál tedy budu dělat Astronomickou olympiádu, již ve vyšší kategorii. Do budoucna bych chtěl dodělat gymnázium a potom jít na nějakou vysokou školu studovat astrofyziku – buď na ‚Matfyzʻ nebo na nějakou zahraniční univerzitu."

Jak jste se na olympiádu připravoval?
„Celá soutěž má tři kola – teoretické, pozorovací a praktické. V teoretickém kole se počítají různé astronomické příklady, v pozorovacím kole je zadáno několik pozorovacích úkolů na krátký časový limit a v praktickém kole se zpracovávají nějaká data, ze kterých se má vždy něco spočítat. V létě před olympiádou proběhlo týdenní soustředění v Praze, kde jsme s ostatními soutěžícími počítali příklady z minulých mezinárodních kol. To stejné jsem dělal celé září doma ve volných chvílích. Také jsem si musel nastudovat oblohu v Kyrgyzstánu v den pozorovacího kola – to jsem dělal zejména na počítačovém programu Stellarium. Také jsem jezdil do Brna na hvězdárnu, abych si vyzkoušel manuální práci s dalekohledem a vyhledávání objektů. Měsíc před soutěží jsem pozorováním strávil asi hodinku dvě každý den, kdy byly dobré pozorovací podmínky."

Co pro vás bylo na olympiádě nejtěžší a co jste naopak zvládal s přehledem?
„Nejtěžší se mi zdály být některé úlohy teoretického kola, kde jsme měli vypočítat například atmosférickou refrakci hydroplanety, kde se oceán chová stejně jako zemská atmosféra. Naopak nejlehčí pro mě bylo pozorovací kolo, kde jsem zvládl téměř všechny úlohy a také příklad z teoretického kola, kde jsem měl určit čtyři nejjasnější hvězdy kyrgyzské oblohy. Všechny jsem určil správně."

Je v Kyrgyzstánu jiná obloha než u nás?
„Rozdíl mezi Kyrgyzstánem a Českou republikou je jen 6° zeměpisné šířky, takže obloha, co se týče souhvězdí a viditelných objektů, je prakticky stejná. Hlavním rozdílem je světelné znečištění, které dělá všem astronomům v České republice obrovské potíže. V Kyrgyzstánu jsme byli v nadmořské výšce vyšší než Sněžka (zhruba ve výšce 1650 m. n. m) a navíc jsme pozorovali v odlehlé části od civilizace, nedaleko od jezera Issyk-Kul. Rozdíl byl zcela zřetelný, celá obloha byla posetá hvězdami, které v Česku nikdy neuvidíte."

Co všechno jste v Kyrgyzstánu zažil, navštívil, jak jste trávil volný čas?
„Zažil jsem úžasných deset dní v úplně jiné zemi s nejlepšími mladými astronomy z celého světa, s lidmi, kteří mají stejný zájem jako já. Myslím, že to je nezapomenutelný zážitek. Navštívil jsem hlavní město Bishkek a kaňon Semenov a prakticky po celou dobu soutěže jsem byl ubytovaný v hotelu asi kilometr od fascinujícího jezera Issyk-Kul. Volný čas jsem trávil posledními přípravami na soutěž anebo procházkami po písečné pláži břehu jezera. Nebylo ho ale mnoho, byli jsme vždy na nějaké exkurzi, přednášce anebo na setkání s místními organizátory, dobrovolníky."

Navázal jste nějaká přátelství či profesní/studijní kontakty?
„Ano, navázal jsem kontakty s ostatními soutěžícími. Domlouvali jsme se především anglicky, takže s komunikací problém nebyl. Nadále spolu komunikujeme prostřednictvím e-mailu nebo Facebooku."

Jaká další soutěž Vás čeká?
„V listopadu mě čeká krajské kolo Logické olympiády a týmové soutěže v piškvorkách a šachách, v prosinci pak natáčení soutěže Zlatý oříšek. Také začne nový ročník Astronomické olympiády. Po novém roce mě čeká Matematická a Fyzikální olympiáda a postupně také řeším matematické a fyzikální korespondenční semináře, které probíhají po celý školní rok."

js, foto: archiv Jiřího Valy

Jirka Vala-001