Do roka vyroste u Pavlova nový archeopark za skoro sto milionů

V Pavlově byla ve středu 17. prosince oficiálně zahájena výstavba nového archeologického parku. Unikátní projekt za téměř sto milionů korun představí návštěvníkům jedinečné paleolitické sídliště a vykopávky z dob lovců mamutů.

V době kamenné patřila oblast Pálavy mezi nejlidnatější území v Evropě. Rozkládalo se zde velké sídliště lovců mamutů. Mezi odborníky se jí říká paleolitický New York. Nyní na místech mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, kde Karel Absolon objevil legendární Věstonickou venuši, vyroste za devět měsíců moderní archeopark. Z větší části bude skryt pod zemí. Tím bude zcela výjimečný. „Výstavní prostor by měl v návštěvnících evokovat návštěvu jeskyně. Prakticky celý objekt bude skryt v terénní vlně. Ze země budou vystupovat pouze asymetrické věže, kterými bude do podzemí vstupovat světlo," prozradila Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově, které za unikátním projektem v hodnotě bezmála 96 milionů korun stojí.

Muzeum rozsáhlý projekt financuje z evropských dotací i příspěvku Jihomoravského kraje. Autorem stavby je architekt Radko Květ.

První návštěvníky by měl archeopark přivítat už příští rok na začátku září. Expozice pojatá v moderním duchu ukáže osídlení z doby před 25–27 tisíci lety, ale také umělecké i technologické předměty či rituální hroby. „Návštěvníkům chceme vše představit populární formou. Počítáme s experimentální archeologií, chceme dělat programy pro školy a v nové expozici bude také přednáškový sál," doplnila Jana Frantelová. Další unikátností stavby bude, že vyroste přímo na archeologickém nalezišti.

Současnou dosluhující archeologickou expozici nazvanou Věk lovců a mamutů v nedalekých Dolních Věstonicích čekají podle muzejníků změny.

js

Archeopark Pavlov 01