Místní organizace svazu důchodců ČR

V březnu začíná jaro

a my začínáme s jarním programem, to znamená s vycházkami, výlety a zájezdy. Končíme se zimními aktivitami: divadly (1. 3.), tréninkem paměti (12. 3.) a tanečními (17. 3.). Pokračovat bude JENTAK (ještě ve formě dílniček), péče o zdraví (cvičení), koupání v Aqualandu Pasohlávky a zájezdy do zahraničních termálů. Jen občas se objeví nějaká beseda či prezentace.

Z těch uskutečněných vzpomeňme na druhou část přednášky o Turecku Iva Sobotky. Obsahově bohaté, velmi zajímavé pohledem do míst mimo rekreačně známého pobřeží. Na realizaci technického zázemí se podílelo nebývalé množství spolupracovníků a na návštěvě zase nečlenů naší organizace.

Vycházka bez chození s paní Jarmilou Červenou byla tak navštívena, že kapacita společenského sálu málem nestačila. Jednatřicet nadšených členů s osmi hosty z řad veřejnosti si vyslechlo vyprávění o životě a díle rusko-francouzského židovského moderního malíře Marca Chagalla. Paní doktorka Červená dokáže zaujmout poutavým výkladem uměleckých děl i naprosté laiky a jako lektorka Naší univerzity 3. věku je naprosto nepřekonatelná.

Na divadelní inscenace jsme měli enormní štěstí. Do Husy na provázku jsme směřovali s velkým očekáváním. Jeli jsme jednak „na Donutily", jednak pro valnou většinu z nás poprvé do experimentálního divadla, které některým přineslo mírné rozčarování. To však přehlušilo herectví obou Donutilů. Což o to, u Miroslava se to očekávalo, ale „mladý" překvapil na všech frontách. I ti, kteří hledali především zábavu, si přišli na své. Ovšem silný filozofický podtext celé inscenace se stal pro většinu z nás tématem k přemýšlení na řadu dní. Jinak tomu bylo u Polské krve. Jeli jsme se bavit, připomenout si populární melodie a notoricky známý děj. Snad každý už dříve, třeba i několikrát, operetu viděl s klasickou výpravou. A najednou jsme stáli tváří v tvář sice moderní, ale neotřelé a velmi působivé (třeba ve srovnání s ND Praha) scéně i kostýmům. Ty respektovaly módu konce 19. stol., ale střihové a materiálové řešení bylo zcela současné. A krásné. Každé jednání bylo pojato komplexně zcela jinak barevně (první pastelově, druhé lahvově zeleně, třetí světle zeleně). Výkony baletních umělců, sbory včetně dětiček a samozřejmě sólisté (v den naší návštěvy účinkoval jako host v hlavní roli populární Marian Vojtko) – to bylo jedno krásné překvapení za druhým. Jsme velmi zvědavi, zda naše třetí divadelní představení, opět opereta, tentokrát lehoučká Na tý louce zelený, bude v tomto trendu pokračovat. Operetní soubor byl v Brně zrušen před deseti lety. Skupina mladých lidí studujících operní zpěv založila divadelní spolek Nové operetní studio, z. s., které za podpory Národního divadla v Brně a v divadle Reduta, které si pamatujeme jako operetní scénu, připravil pod záštitou hejtmana Haška tuto operetu z 30. let od Járy Beneše, v níž si vzpomínáme s Brnem tolik spjatého Oldřicha Nového. V příštím čísle se dozvíte, jak se nám líbilo.

Dost už bylo reminiscencí a dívejme se před sebe. Je na co.

1. 3. Na tý louce zelený. Jde o odpolední nedělní představení, proto odjíždíme již v 15.30 /35 jako obvykle.

2. 3. Aqualand Pasohlávky. Sraz před vchodem v 9.30.

3. 3. Výběr peněz. Někteří ještě dluží 250 Kč na brněnské vily a je to poslední možnost pro neplatiče nechávající vše na poslední chvíli. Na uvolněná rezervovaná místa čekají zástupy náhradníků. Je třeba dodržovat zásadu, že zálohy se vybírají vždy v předchozím měsíci. Takže nezapomeňte přinést 200 Kč na dubnové Bohutice, Ivančice, Kralice. Cena zájezdu bude určitě vyšší cca o 50 Kč, podle typu autobusu a počtu zájemců. Dozvíte se včas a doplatíte v buse.

4. 3. JENTAK. Dílnička na výrobu kraslic. Zájemci si přinesou jedno dvě vyfouknutá bílá nebo světlá vejce, aromalampu, čajovou svíčku a jeden prázdný kalíšek od čajové svíčky, papírový ubrousek a staré noviny. Vede paní Pavla Porubská.

6. 3. Divadlo v 19h v kinosále. Brněnští umělci předvedou parodii Don Quijote de la Ancha. Mikulovská rozvojová nám nabídla vstupenky za 50 Kč. Doporučujeme.

11. 3. Výroční členská schůze v budově kina. Po obvyklém schůzovém programu vystoupí paní místostarostka Marie Leskovjanová a vysvětlí nám vše kolem tolik diskutovaných odpadů. Pak nás potěší folklorní dětský soubor Jarabáček z Drnholce. Malé občerstvení ukončí odpoledne, které začne v 15 hodin.

18. 3. Konírna Lednice. V nově adaptovaných prostorách navštívíme výstavu, kterou nás provede naše milá paní Eva Řezáčová. Jde o tradiční výlet linkovým autobusem 570, který odjíždí od parku v 7.36. Návrat po poledni.

19. 3. Györ. Informace o odjezdu budou v příštím čísle. Nyní je nutno řešit finanční otázku, a to 3. 3. v CVČ. Půjde o 550 Kč, z čehož bude zaplacen autobus a vstupné. To je třeba uhradit ve forintech, které objedná a vymění paní Švecová hromadně. Na útratu si můžete vzít eura, ale počítejte s tím, že nazpět vám budou vraceny forinty.

27. 3. Brněnské vily. Protože nás jede padesát (zájem je ještě mnohem větší) a ve vilách se provádí v malých skupinách, budeme odsouzeni zase k čekání jako loni. Proto také odjíždíme již v 6.55 od stavebnin a v 7.00 od pošty. Podrobnosti v příštím čísle.

Sledujte vývěsku! Může dojít k menším změnám, případně k zařazení ještě nějaké akce navíc, záleží na počasí.

Dobromila Vlčková