V jeskyni Na Turoldu přezimují více než čtyři stovky netopýrů

Jeskyně Na Turoldu je jedním z vyhledávaných turistických lákadel Pálavy – pobyt v chladné jeskyni po parném dni stráveném třeba na pálavských kopcích jistě přijde vhod. Díky absenci skapové vody a vlhkosti nemá oproti jeskyním v sousedním Moravském krasu tak bohatou krápníkovou výzdobu, ale za to se pyšní několika unikáty. Mezi největší z nich patří „klasická turoldská výzdoba", která nemá v našich jeskyních obdoby, a proto má jeskyně turistům co nabídnout. A nejen turistům. Na podzim se totiž brána jeskyně veřejnosti uzavře a kromě běžné údržby, prováděné pracovníky Správy jeskyní ČR, je dodržován klidový režim.

Důvodem jsou zimující netopýři. Netopýři upadají na podzim do tzv. zimního spánku, kdy se jejich metabolismus snižuje na minimum. Výrazně klesá frekvence srdeční činnosti, dechu a teplota těla poklesne až na 2 °C. Během tohoto dlouhého období spánku netopýr žije z tukových zásob, které si vytvořil v sezóně. Každé probuzení znamená pro netopýra obrovskou energetickou ztrátu. Hrozí tak, že tukové zásoby nevydrží až do jara a netopýr zahyne. Klidový režim na zimovišti je tak pro netopýra opravdu životně důležitý.

Jeskyně Na Turoldu je jedním z nejvýznamnějších zimovišť kriticky ohroženého vrápence malého v České republice, ale pravidelně tu najdeme i dalších devět druhů netopýrů.

Vrápenci (a s nimi samozřejmě i ostatní druhy netopýrů) jsou Na Turoldu sčítáni již od roku 1958, od roku 1984 existuje nepřerušená řada údajů. Samotné sčítání, které probíhá pravidelně v polovině ledna, provádějí odborníci na netopýry, tzv. chiropterologové.

Již od roku 1995 začaly počty nalezených zimujících vrápenců pravidelně překračovat hodnotu dvou set jedinců. S mírnými výkyvy to tak pokračovalo až do roku 2011, kdy došlo k dalšímu nárůstu počtu zimujících jedinců (tentokrát na dvě stě sedmdesát) a okolo této hodnoty se součty pohybovaly až do letošního roku.

Sčítání, které proběhlo 15. 1. 2015 však překvapilo všechny zúčastněné. Jeskyňáři už předem avizovali, že letos bude rekordní počet zřejmě opět překonán, ale konečnou sumu očekával asi málokdo. Jen vrápenců zimovalo v přístupných prostorách jeskyně Na Turoldu čtyři sta dvacet šest! Oproti loňskému roku je to nárůst o sto pětatřicet jedinců, v porovnání s rokem 2010 jde o počet téměř dvojnásobný.

Výsledky každoročního sčítání ukazují, že režim společně dohodnutý mezi jeskyňáři a Správou CHKO Pálava funguje dobře. Od dubna do října „patří" jeskyně turistům, obdivovatelům přírodních krás Pálavy, v zimě pak jeskyně poskytuje nerušené útočiště netopýrům.

Správa CHKO Pálava

vrapenec maly 1 Jiri Kmet