Martin Nešpor si splnil další svůj sen. Dobyl Nordkapp

V zimě někteří z nás ujíždějí za teplem, mnozí jedou zdolávat alpské vršky, ale jsou i tací, kteří se vydávají za dobrodružstvím a podnikají zimní výpravy do míst, kam se běžný smrtelník nedostane.

A Martin Nešpor, dvacetičtyřletý vášnivý cestovatel, fotograf a dobrodruh z Mikulova, patří právě mezi ně. Na přelomu ledna a února letošního roku si splnil svůj další cestovatelský sen. Dojel za tři týdny stopem až na Severní mys, Nordkapp. Zdolal 4 200 kilometrů a nestálo ho to prakticky ani korunu.

Co vás vedlo k tomu vyrazit stopem na Nordkapp?
„Já mám zimu rád a už na podzim jsem uvažoval o tom, že vyrazím někam, aby na to stačil také můj rozpočet. Rozhodl jsem se, že udělám okruh po Skandinávii a aby to nebylo jen takové bohapusté trmácení se, tak jsem si zvolil cíl. Můj sen byl Nordkapp. A taky jsem chtěl vyzkoušet, zda je tam možné dostopovat."

martinnespor

Jaké to bylo dosáhnout svého cíle?
„Bylo to divoké, já vlastně vůbec netušil, zda tam dojedu. Měl jsem i trochu romantické představy. Ale jak jsem se blížil na Nordkapp, tak jsem se dostával do reality. Tvrdé reality. Asi sto padesát kilometrů od svého cíle jsem si stopl silničáře. Ti si mne pak na jednotlivých úsecích předávali jako ‚horký bramborʻ a moc mi pomohli. Právě díky nim jsem se dostal až na nehostinný Nordkapp. Byly tam sněhové jazyky, závěje, krutý mráz a já jel na sedadle závozníka ve sněžném pluhu. Když jsme tam dorazili, vyskočil jsem ven do minus osmi stupňů, vítr o rychlosti 80 km/h mne málem odvál, udělal jsem pár fotek a videí a zase celý promrzlý naskočil do kabiny auta, rychle do tepla."

Co jste cítil, když jste stanul na Nordkappu?
„Byl jsem obrovsky šťastný, že jsem to zvládl. Že jsem si splnil svůj další životní sen a potvrdilo se mi, že můžu v životě dělat cokoliv, co si vytyčím. Rád dělám věci, které ještě nikdo přede mnou nevyzkoušel. A troufám si říct, že jsem první Čech, který podobnou cestu uskutečnil."

Další plán – dobytí Severního pólu Martinem Nešporem?
„Pravda Severní pól mne láká. Ale na to je potřeba spousta peněz. Teď mám spíš v hlavě zorganizovat svou vlastní zimní expedici, co možná nejlevnější s lidmi, kteří budou mít o to zájem."

Celou cestu na sever jste stopoval, měl jste nějaký trik?
„Přiznám se, měl jsem i trošku obavy, ale stopoval jsem bez cedule a věřil, že ten, kdo mi bude chtít zastavit, tak zastaví a vezme mne a po cestě se už domluvíme, kam až mne může svést. Stopoval jsem na hlavních tazích. Žádný trik jsem neměl, stoupl jsem si, usmíval se a čekal, kdo zastaví. Velmi záhy jsem ale také zjistil, že stát na místě je dost náročné. Byla mi zima a tak jsem raději šel a občas zvedl ruku na stopa. Všichni, kteří mi zastavili, mi chtěli pomoci a zajímal je můj příběh, proč jsem se vydal z moravského Mikulova na sever Evropy stopem."

stopem na sever

Kde se vám stopovalo nejlépe?
„Za polárním kruhem na severu Norska, když se blížil hurikán. To jsem zvedl ruku a hned mi zastavovala auta. Všichni se ptali – co tu děláš, kam jedeš, blíží se hurikán, brzy bude noc. Samotného mne překvapilo, jak jsou tam lidé empatičtí a když se Norsko řítí do ‚problémůʻ, tak si lidé pomáhají."

Kde jste nocoval, opravdu pod širým nebe?
„Převážně jsem spal venku ve spacáku. Pak jsem potkal mladou rodinu z Čech žijící v Norsku, a tak jsem několik dní pobyl u nich. A taky jsem strávil tři noci ve srubu v národním parku, kde jsem měl možnost si zatopit. Bylo to místo odříznuté od civilizace, bez mobilního signálu uprostřed vysokých hor."

Jak jste se živil?
„Měl jsem nějaké zásoby z Česka. Ale upřímně, ani jsem moc nejedl, neměl jsem hlad, jak jsem pořád stopoval. Pak jsem se snažil kupovat to nejlevnější, co tam bylo. Protože jídlo v Norsku je opravdu hodně drahé. Dvakrát třikrát víc než u nás."

Cestoval jste sám, co vás na tom baví?
„Vlastně mne to nebaví, cestovat sám. Není s kým sdílet ty okamžité autentické zážitky. Ale zase na něco to bylo dobré, hlavně když vás nabere dodávka a fakt má místo jen pro jednoho. V těch chvílích se to hodilo, že stopuji sám."

nordkapp

Vy jste pověstný i tím, že cestujete nízkonákladově, můžete prozradit, na kolik vás cesta vyšla?
„Celkem jsem za pět týdnů na cestách včetně zpáteční letenky do Vídně utratil 9 700 korun. Je fakt, že jsem čtrnáct dní strávil u přátel. Ale opět se mi potvrdilo, že i taková cesta se dá podniknout za minimum financí. Jen se nebát, vyrazit a uspořádat si své priority."

Jitka Sobotková, foto : archiv Martin Nešpor

________________

Severní mys, norsky Nordkapp, leží na pobřežní Barentsova moře na severu Evropy. Celá oblast je vzdálena přibližně dva tisíce kilometrů od severního pólu. Od roku 1956 je Nordkapp přístupný po silnici a na jejím konci se nachází muzeum, stojící na místě, kam dorazily první expedice hledající severní bod kontinentu. Na konci útesu stojí model ocelového glóbusu na vyvýšeném betonovém podstavci.

V roce 1664 navštívil místo italský kněz Francesco Negri Ravenny. Kněz byl odhodlán zjistit, jak mohou lidé přežít tak daleko na severu. Cestoval sám a překonal rekord cestovatelů. Po dosažení svého cíle, pronesl slavnou větu: „Zde jsem a nyní stojím na Nordkappu – na nejvzdálenější výspě civilizace – nyní mohu říci, že moje touha po poznání je splněna. Nyní se spokojen vrátím domů – dá-li Bůh."

Nyní se k řadě významných i neznámých cestovatelů přidal i Martin Nešpor z Mikulova, který je pravděpodobně prvním Čechem, který Severní mys zdolal autostopem.

Před rokem podnikl svou cestu do Ruska, na bruslích a pěšky zdolal šest set padesát kilometrů po zamrzlém jezeru Bajkal. Stal se tak vůbec nejmladším Čechem, který podobnou cestu uskutečnil.

 

Â