Mikulovští strážníci bojují s drogami především prevencí a přednáškami na školách

Také Mikulov patří mezi města, kde jsou uživatelé omamných a psychotropních látek. Jejich věková hranice se snižuje a počty narůstají. Nelze před tím zavírat oči. Řada občanů na to poukazuje, ptá se, co s tím, respektive s výrobci a distributory drog dělá státní či městská policie. Jeden z dotazů přišel i do redakční pošty. Proto jsme se obrátili na velitele mikulovské městské policie Jiřího Hamerníka.

„Ano všeobecně se to ví, že tu jsou takzvaní vařiči, monitorujeme to a informace předáváme Policii České republiky. Omamné a psychotropní látky má ve své pravomoci právě státní policie. Městská policie může řešit a řeší přestupkové věci. Například, když má někdo u sebe menší než malé množství těchto látek, ale vždy vyrozumíme policii," vysvětlil Jiří Hamerník. A dodal, že o inkriminovaných místech, kde se distribuuje či vaří, strážníci vědí. „Všeobecně se o nich ví, nebudu proto říkat, kde jsou. I ti výrobci jsou všeobecně známí. Ale to je záležitost státní policie a nemohu mařit jejich práci. Na druhou stranu to ale není záležitost jen Mikulova. Každá vesnice má dnes už svého vařiče, odběratele, uživatele. Je to běžná tržní záležitost. Ačkoli se nám to nemusí líbit." Neštěstím pro odhalování pachatelů, výrobců či distributorů omamných látek také podle Hamerníka je to, že varny, na kterých se pervitin vaří, jsou přenosné, sbalí se jednoduše do batůžku a přenesou kamkoliv. Výrobci mnohdy mají s sebou psy bojových plemen, kteří jim dělají ochranu. „Osobně jsem to zažil, když jsem musel vytáhnout i služební zbraň a na dotyčného křičet, ať si psa přivolá. Když jsem pak k němu doběhl i já, tak už měl své nádobíčko sbaleno. A co mu pak můžete dokázat," vzpomíná na jeden z případů Jiří Hamerník.

Prevence a diskuse s dětmi a mladistvými o drogách je to nejlepší, co můžeme dělat

„Už více jak deset let děláme preventivní činnost. Chodíme do škol základních i středních na přednášky a bavíme se s dětmi o drogových závislostech. Je to zajímavé i v tom, že se tam potkáváme s těmi, které známe z ulice. A můžeme si to ve škole rozebrat i jiným způsobem než přímo na ulici," říká velitel Městské policie.

A na co při diskusích se žáky a studenty upozorňuje nejčastěji? „My dnes díky monitoringu víme, kdo to v Mikulově vyrábí, z jakých podmínek pochází. A jsou to z osmdesáti procent bezdomovci a je mezi nimi i člověk se žloutenkou typu B. A tihle lidé to vyrábí a pak distribuují. A my to ve školách říkáme na rovinu: Tak jestli chceš, tak si dej, šlehni si od takovýchto lidí, ale my vám to rozhodně nedoporučujeme," upřesnil Jiří Hamerník s tím, že by všechny, kteří si chtějí koupit drogu, měla zarazit i její nízká cena.

O tom, že v Mikulově jsou uživatelé omamných a psychotropních látek, ví strážníci také proto, že spolupracují s břeclavským K-centrem, které do města jezdí vyměňovat injekční stříkačky a jehly. „Nechci říct, že počet uživatelů je na vzestupu, ale díky důslednější práci K-centra žádají více a více výměn, z toho lze tedy vyvozovat, že ti uživatelé tu jsou. Ale za pracovníky K-centra chodí pouze třetina možná pětina těch, kteří tu jsou," doplňuje Jiří Hamerník.

Z celoevropského hlediska je Česká republika také na druhém místě za Španělskem, co se týká uživatelů marihuany. Mikulovští strážníci také podle zkušeností z terénu a i z diskusí se žáky vědí, že věková hranice, kdy děti poprvé vyzkouší kouřit marihuanu, se snižuje a kouří jí dřív než cigarety. „I proto budeme nadále s našimi přednáškami a preventivní činností na školách pokračovat. Ale upřímně vše začíná v rodině," řekl velitel Městské policie Mikulov. Boj s drogami je podle něj nikdy nekončící boj. „Dokud bude poptávka, tak nabídka jen reaguje na trh. A sotva se jeden výrobce a dealer zavře, jeho místo na trhu zaujme hned další. Je to zkrátka realita dnešní doby," dodal na závěr Jiří Hamerník.

js

Jiri HamernikÂ