Místní organizace svazu důchodců ČR
K programu na červen bylo již vše řečeno v minulém čísle. Tentokrát se budeme věnovat vzpomínkám.
V posledním období jsme od poloviny dubna měli čtyři zájezdy, z toho dva do termálů (Velký Meder a Dunajská Streda) a zbytek poznávací. Milovníci květin navštívili Floriu v Kroměříži. Cituji Jitku Švecovou: „Nově upravené výstaviště Floria nás mile překvapilo. Nádherně upravené expozice (...) bylo opravdu na co koukat. Všichni byli spokojeni a na zpáteční cestě měl řidič co dělat, aby naskládal do zavazadlového prostoru vše nakoupené. Určitě budeme příští rok opakovat." Druhý zájezd byl pro milovníky historie. Do Bohutic jsme jeli kvůli křížové cestě, čtyřiapadesáti sochám z cedrového dřeva v životní velikosti, které jsou sice církevním majetkem, ale byly pronajaty obci a umístěny v renesančním zámku, kde sídlí i obecní úřad. Jeho starosta si vytyčil za cíl obnovit zašlou slávu Bohutic a daří se mu to, nejen díky zrestaurovaným sochám (restaurátor mikulovský Jan Knorr se svými žáky), ale i přestavbě budov zámku na domov důchodců, ale i vinné sklepy nebo propagování bohutické meruňky a její uznání vedle Velkopavlovické. Pak jsme navštívili v Ivančicích památníky Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka. Dalším památníkem byl Památník Bible Kralické v Kralicích nad Oslavou. V době své největší slávy byly sídlem věhlasné bratrské tiskárny, kde byly vydávány nejen náboženské publikace. Po bitvě na Bílé hoře byl bratrský kostel změněn na katolický a tiskárna přesunuta do Lešna. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak kardinál Dietrichstein přivodil slávu jednoho města (našeho) a úpadek druhého. V polovině min. století se začalo kopat a po objevu četných pozůstatků tiskárny se začalo s postupnou rekonstrukcí objektů. Až po tiskařský lis, z něhož máme otisk jedné strany bible v naší kronice.
Kromě toho jsme pokračovali v projektu Poznávání obcí regionu, tentokrát Novosedel a Horních Věstonic. V obou případech jsme byli přijati starosty obcí, kteří jsou ve funkci řadu volebních období a pod jejich vedením obce nebývale vzkvétají. Žasli jsme, co vše se dělá pro obyvatele obcí, co se pro ně zbudovalo. Tak např. v H. Věstonicích jsou vysazeny aleje ovocných stromů a rybízové terasy, „aby si děti mohly utrhnout ovoce", je pro ně upraven terén za obcí, aby tam mohly sáňkovat, a sníh obstará plánované dělo apod. Pan starosta se nám věnoval celé dopoledne, zapsali jsme se do kroniky obce a dostali darem tištěnou kroniku obce. V Novosedlech jsme besedovali s tamní spisovatelkou Věrou Fojtovou. Nelze vše podrobně vypisovat. Jen poděkování za organizační zajištění v Novosedlech našim členkám Marii Havlíkové a Vlastě Křižanové, v Horních Věstonicích našim mladým příznivkyním Pavle Porubské a především Marii Havranové.
O dvou krásných besedách s Danem Lyčkou a Evou Gajanovou (našimi častými spolupracovníky) pro stručnost jen to, že se obě mohly uskutečnit díky paní Sylvě Chludilové v galerii Efram. Všem velký dík, jakož i panu řediteli SOA Svobodovi, který nás již potřetí doprovodil na pruský hřbitov a poutavě nám o něm vyprávěl.
Zájemce o koncert Alexandrovců upozorňujeme, že zájezd se neuskuteční pro malý počet přihlášených (9). Doporučujeme jim individuální návštěvu.
Překlep způsobil, že odjezd do Podhájské od pošty byl logicky v 5.35, nikoli v 9.35. Snad jsme kvůli tomu nikomu neujeli.
Dobromila Vlčková
Â