„Střední školství z Mikulova rozhodně nezmizí, jen se zčásti promění," říká Stanislav Svoboda, ředitel GSS Mikulov

V čele mikulovského gymnázia, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště stojí už bezmála rok Stanislav Svoboda. O rozhovor jsme ho požádali v době, kdy probíhaly přijímací zkoušky na víceleté i čtyřleté gymnázium. I to svědčí o tom, že spekulace o zrušení školy jsou mylné. „Já se někdy i sám divím, kde se ty fámy berou. Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že zcela vážně uvažujeme o změně čtyřletého gymnázia na technické lyceum. Není to změna ze dne na den. Ten nápad se rodil a rodí, konzultuji ho s mnoha odborníky i naším zřizovatelem, jímž je Jihomoravský kraj, a příští rok na jaře by mělo padnout definitivní rozhodnutí, zda o tuto změnu zažádáme," řekl Stanislav Svoboda.

Ke vzniku technického lycea ho vedou dvě základní myšlenky. Za prvé, řada podniků v okolí potřebuje odborné technické kádry, kterých je stále nedostatek, a tím druhým faktem je nedostatečná naplněnost čtyřletého gymnázia. Technicky zaměřené školy podporuje i Jihomoravský kraj a také řada významných firem se osobně angažuje v dotační pomoci i možnosti praxe žáků přímo v závodech.

A kdy by do lavic mikulovského technického lycea mohli usednout první žáci? „Vše má svůj proces, ale myslím, že za tři roky by se vše mohlo spustit. Dobíhalo by čtyřleté gymnázium a naskočilo by lyceum. Střední školství z Mikulova určitě nezmizí. Osmileté gymnázium bude fungovat dál a ze čtyřletého bychom udělali technické lyceum. Upozorňuji ale, že je vše ve fázi zvažování," řekl ředitel školy.

Ani o studiu na střední odborná škole či učilišti není nikterak velký zájem a Mikulov v tom není rozhodně ojedinělý. „Dnes se prostě nikdo nechce jít učit. A jsme rádi za každého žáka, který nastoupí. O to víc nás potom těší, že jsou mezi žáky tací, kteří jsou fakt šikovní a obor je baví. A zrovna nyní dva z kuchařů absolvují praxi v restauraci Marcela Ihnačáka, což je pro ně osobně obrovský přínos, a reprezentují tak i dobré jméno školy," řekl Stanislav Svoboda.

js

Â