Místní organizace svazu důchodců ČR

Zamyšlení nad krásnými akcemi uplynulého období, ale nejen nad nimi.

Dva autobusy našich členů odjely v květnu do Rakouska, abychom si prohlédli hrad Rosenburg. Ten dělá čest svému jménu – je obsypán růžemi. Hrad sám a přehlídka dravých ptáků splnily naše očekávání. Co nás však šokovalo, byl sympatický student 2. roč. FF MU v Brně, který nás prováděl. Jeho chuďoučká čeština nedovolovala adekvátní překlad z němčiny, v níž má naučeno průvodní slovo. Bylo zřejmé, že ač rodák ze Znojma, kde také absolvoval základní a středoškolské vzdělání, málo, spíše vůbec, (ne)četl, jak je bohužel zvláště u chlapců zvykem. Bylo nám ho líto. V druhé části zájezdu jsme navštívili Maissau. To bylo překvapení za překvapením. Ametystová žíla, kterou jsme v podzemí na vlastní oči viděli, je v Evropě unikátní. Těží se z ní maličko jen jedenkrát ročně. Všechny vystavené vzácné kameny jsou z celého světa. Nad žílou je na povrchu energeticky vydatná zóna, kde jsme si podle čaker mohli na sebe nechat působit její ozdravnou sílu. Zážitky opravdu silné. Česky mluvící průvodkyně, o generaci starší než mladík z Rosenburgu , rodačka z Brna žijící dvacet let v Rakousku, neměla s češtinou žádné potíže. Proč asi?

V červnu jsme si zajeli do skanzenu ve Strážnici. Ačkoli měli velký zájem návštěvníků, průvodkyně dovedla nastolit příjemnou domáckou atmosféru a nedávat najevo, že je v časové tísni. Odpolední prohlídka Skalice byla sice individuální, ale na pamětihodnosti byli účastníci zájezdu upozorněni, jakož i na mnohé pamětihodnosti při cestě, dávané do souvislostí s předešlými zájezdy a výlety tak, aby byl utvořen ucelený obraz. Poslední zastávkou byl románský kostelík sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech, na který jsme se těšili od předloňské návštěvy Mikulčic. Paní Šulová, tamní rodačka, zajistila fantastického průvodce, obyčejného-neobyčejného muže, pana Kubáně, který spolupracoval při všech archeologických (bohužel ustavších) průzkumech. Výzkumy před Moravou s dvanácti odkrytými kostely stále pokračují, za Moravou se nic neděje. Pouze se opravuje citovaný kostelík, kde jsme měli možnost pozorovat práci restaurátorů a jeden z nich ochotně odpovídal na naše dotazy. Navázali jsme spolupráci s tamním obecním úřadem, který na náš popud zdokumentuje nepřeberné množství znalostí pana Kubáně o Velké Moravě, aby nic nezmizelo, až se už nebude možno této studnice zážitků a vědomostí na nic zeptat.

Shodou okolností i náš výlet do valtického Městského muzea byl velmi hodnotný průvodcovstvím Daniela Lyčky, rovněž studenta 2. ročníku FF MU. Má za sebou řadu vědeckých prací, jeho zapáleným výkladům tedy slova nechybí! Takže to s naší mladou generací není beznadějné.

Upozornění:
Plánovaný zájezd do Dvorního divadla Hlohovec se uskuteční až 28. srpna. Máme rezervovány vstupenky na hru Manželské vraždění. Opět se nám podařilo získat slevu, tedy máme vstupné pouhých 150 Kč. Od počtu přihlášených se bude odvíjet cena autobusu. Takže 7. 7. se bude vybírat záloha 300 Kč. Nezapomeňte také na poslední možnost zaplatit za Melk 250 Kč.

Stále jednáme o hře Skleněný pokoj s MDB. Ani na říjen není na repertoáru. Buďme trpěliví!

Dobromila Vlčková

seniori