Miroslav Zvonek se slovenskými přáteli vystavuje v galerii Konvent

Mikulovská galerie Konvent hostí společnou výstavu tří výtvarníků. Hlavní z vystavujících, Miroslav Zvonek, tuto výstavu uspořádal u příležitosti svých šedesátých narozenin. Byť Valach, tak již několik let považuje za svůj druhý domov také Mikulov, kde se věnuje i vinařství. Hosty výstavy jsou jeho slovenští kolegové Marian Drugda a Vladimír Petrík.

Miroslav Zvonek se narodil 6. června v roce 1955 ve valašském Vsetíně. Úspěšně absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1975–1991 pracoval jako podnikový designér Agrostroje Prostějov, výrobce zemědělské techniky. „Zde se snažil

o uplatňování progresivních designérských postupů v těsné spolupráci s konstruktéry," přiblížil během vernisáže 6. července profesní dráhu jubilanta Jiří Hulák z Národního technického muzea v Praze.

Po absolvování postgraduálního studia na Vysoké škole technické v Košicích byl Miroslav Zvonek v roce 1983 přijat do jediného designérského ateliéru v Československu, specializovaného na design ve strojírenství, zlínského ateliéru tvarování strojů a nástrojů při Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Od roku 1996 působí jako odborný asistent, později docent oboru Průmyslový design ve strojírenství na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. V roce 2003 absolvoval doktorské studium na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě, na téže škole habilitoval v roce 2009. Působí jako designér, sochař a pedagog a zároveň je vášnivým fotografem. Je také autorem plastiky „Kvasinka vinná", která se uděluje nejúspěšnějším vinařům Mikulovské vinařské podoblasti na tradiční květnové výstavě vín na mikulovském zámku.

Na výstavě v galerii Konvent jsou k vidění jak jeho fotografie, tak design a plastiky. U příležitosti životního jubilea byla vydána také monografie věnované Miroslavu Zvonkovi, kterou přímo na výstavě pokřtil fotograf Jindřich Štreit.

Zvonkovi spoluvystavující a kolegové patří mezi významné slovenské výtvarníky. Sochař a designer Marian Drugda je znám svými variabilními objekty, které nazval variabily. Což jsou plošné, reliéfní a plastické objekty a tuto svou techniku uplatňuje také v užitném designu, jako jsou svítidla, hračky či šperky. V současné době působí jako pedagog na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Slovenský výtvarník Vladimír Petrík je kolorista a jeho obrazy jsou o životě, malované pro život samotný, do kterého vnáší svěží dech bezprostřednosti a optimismu. Absolvent Vysoké školy výtvarného umění v Bratislavě se věnuje malbě, grafice, kresbě, knižní ilustraci a spolupracuje i na filmech. Jako pedagog působí Vladimír Petrík v Ústavu designu Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Společnou výstavu s názvem „6.60.600" můžete v galerii Konvent navštívit až do 2. srpna.

js, foto: archiv Miroslav Zvonek

 

IMG 3204 zahajeni zleva VP MD MZ a JS

Účastníci vernisáže (zleva) Vladimír Petrík, Marian Drugda a Miroslav Zvonek společně s Jindřichem Štreitem.

 

Zvonek-krest

 

Monografii Miroslava Zvonka (vlevo) pokřtil fotograf Jindřich Štreit.

IMG 3222 s J Streitem

IMG 3251 pred Sojkou spolecna

ÂÂ