Sčítání lidu, domů a bytů 2011 je tady!
Informace o průběhu sčítání lidu
Po deseti letech se obyvatelé Česka dočkají dalšího sčítání lidu. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok.
Informační kampaň
Před tím, než komisaři začnou roznášet sčítací formuláře, najde každá domácnost ve své schránce letáček se základními informacemi a lísteček. Informace o kontaktních osobách a místech, kde bude uvedeno jméno sčítacího komisaře, který formuláře přinese, číslo jeho průkazu a termín, kdy do domácnosti přijde. Čas návštěvy budou volit komisaři nejčastěji v pracovní den v podvečer nebo o víkendu, aby zastihli rodinu doma. Materiály budou komisaři roznášet do schránek od 26. února do 6. března 2011.
Roznos sčítacích formulářů
Sčítací komisař se bude prokazovat speciálním průkazem sčítacího komisaře, který bude předkládat při návštěvě v každé domácnosti společně s občanským průkazem. Zároveň bude mít přes rameno modrou tašku s velkým žlutým logem České pošty. Sčítací komisaři navštíví v době od 7. do 25. března každou domácnost a předají dotazníky pro všechny osoby, které v ní žijí včetně návštěv či podnájemníků, kteří budou v době rozhodného okamžiku v domácnosti třeba jen přechodně. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Za celou rodinu formuláře může převzít jeden člověk, který je starší patnácti let. Komisař přinese do domácnosti celkem tři formuláře s vysvětlivkami: zelený sčítací list osoby (každý člověk v domácnosti dostane svůj vlastní), žlutý bytový list (každá domácnost dostane jeden) a oranžový domovní list (ten dostanou pouze majitelé nebo správci domů).
Co když nebudu doma?
Pokud vás sčítací komisař nezastihne v avizovaném termínu, vhodí vám do schránky oznámení o termínu doručení sčítacích formulářů, kde bude opět uvedeno jméno komisaře, číslo průkazu a termín, kdy se dostaví podruhé. Pokud by vám ani druhý termín nevyhovoval, můžete zavolat na bezplatnou linku 800 879 702 a domluvit si jiný čas návštěvy.Pokud vás pak ani podruhé komisař nezastihne, najdete ve schránce oznámení o náhradním termínu doručení sčítacích formulářů s informací, že si můžete formuláře vyzvednout na tzv. sběrném místě do 14. dubna. Sběrným místem v Mikulově bude pošta.
Odevzdání sčítacích formulářů
Vyplněné formuláře mohou lidé odevzdat třemi způsoby: on-line vyplněním a odesláním na internetové stránce www.scitani.cz, osobním odevzdáním komisaři (pokud preferujete tuto cestu, komisař si s vámi hned domluví termín schůzky, kdy přijde formuláře vyzvednout) nebo odesláním poštovní obálkou do P.O. Boxu ČSÚ. Pokud vyberete poslední možnost, předá vám komisař předtištěnou obálku formátu A4. Poštovné se v tomto případě neplatí. Kdokoliv může požádat o pomoc komisaře s vyplněním formulářů. Vyplněné formuláře musí být odevzdány jedním z výše uvedených způsobů do 14. dubna. Za neodevzdání formulářů může hrozit pokuta až deset tisíc korun.
Co se bude zjišťovat?
Český statistický úřad při sčítání lidu 2011 nebude žádným způsobem zjišťovat vybavenost domácností ani jejich příjmy a výdaje. Zapomeňte na ledničky, auta nebo televizory, zjišťovat se naopak bude, zda je vaše domácnost připojena k internetu nebo zda žijete v registrovaném partnerství (svazek gayů a lesbiček).
Bezpečnost dat
Ochrana osobních údajů a zajištění bezpečnosti všech sbíraných dat je nejvyšší prioritou, kterou ČSÚ při sčítání lidu má. Sčítací komisaři budou pracovníci České pošty, kteří mají praxi s manipulací s osobními údaji. Sběrná místa všech formulářů jsou pošty, které jsou pod trvalým dohledem. K dopravě formulářů bude Česká pošta používat pouze zabezpečená vozidla a bude s nimi nakládat jako s cennými zásilkami s mimořádnou ochranou. Při on-line odesílání jsou předávané informace také chráněny proti zcizení i neoprávněnému zásahu třetí strany. Před zpracováním formulářů dojde k jejich anonymizaci. Z databází budou odstraněna všechna jména a rodná čísla. Formuláře ČSÚ bezpečně skartuje nejpozději do jednoho roku.
V čem je sčítání užitečné?
Sčítání lidu patří k nejstarším statistickým akcím vůbec. Na našem území se soupisy obyvatel tvořily už ve středověku, kdy sloužily panovníkům k vojenským a daňovým účelům. Vyplnit pravdivě formulář Vám může dokonce zachránit život. Data totiž také používají například hasiči. Při požáru budou vědět, kolik lidí žije v domě nebo zda je zde zaveden plyn. Data ze sčítání jsou také velmi důležitá při zpracování krizových a evakuačních plánů. Zároveň pomáhají při plánování dopravní obslužnosti, tedy kolik je kde potřeba autobusů nebo vlaků a jak často mají jezdit, nebo při optimalizaci budoucí kapacity školních tříd či školek. Živnostníci a podnikatelé získají díky sčítání velmi dobrý přehled, ve kterých lokalitách budou lidé potřebovat jejich služby.
Co když budu potřebovat pomoc?
Bezplatná informační linka projektu Sčítání lidu domů a bytů 2011 na tel. čísle 800 879 702 bude v provozu denně od 8 do 22 hodin od 26. února do 20. dubna. Dotazovat se můžete také pomocí e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a úplné informace najdete na www.scitani.cz. Úkolem sčítacího komisaře není pouze roznést a sebrat formuláře, ale také pomoci každému, kdo nebude některé z kolonek rozumět či nebude mít sílu sám formuláře vyplnit. V takovém případě jsou komisaři připraveni nechat si údaje např. od nemocného, staršího či nevidomého člověka nadiktovat a formuláře za ně kompletně vyplní.
dk