Chybí vám pracovní zkušenosti? Přihlaste se na stáž

Vzít osud do vlastních rukou při hledání zaměstnání se rozhodly už desítky lidí z Jihomoravského kraje. Pomohl jim v tom projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2. Absolventům bez praxe, dlouhodobě nezaměstnaným nebo třeba maminkám na či po rodičovské dovolené nabídl možnost zvýšit svoji kvalifikaci, a tím i své šance na pracovním trhu. Na pracovních stážích ve firmách a neziskových organizacích mohli nabírat potřebné praktické zkušenosti a kontakty ve svém oboru, znovu najít ztracené sebevědomí a třeba i nové přátele. Projekt se již chýlí ke svému konci, díky němu se ale v České republice podařilo nastartovat systém stáží, který poběží samostatně i po jeho skončení. Zaměstnavatelé tedy mohou i nadále vypisovat stáže na vhodné pozice ve svých firmách prostřednictvím Národního katalogu stáží. Výhodné je to pro obě strany – firmy si tímto způsobem mohou bez rizika a s minimálními vstupními náklady vyzkoušet potenciálního nového zaměstnance. Pokud se stážista osvědčí, mohou mu po skončení stáže nabídnout další spolupráci. Získají tak spolehlivého a loajálního pracovníka, kterého si vyškolí přesně podle svých potřeb.

Práce za stolem v kanceláři, v řemeslné firmě nebo třeba v salonu krásy – fantazii se meze nekladou. Zájemci o stáže i jejich poskytovatelé se mohou setkat díky webovým stránkám www.narodnikatalogstazi.cz, v nabídce jsou stovky pracovních pozic napříč obory. Pokud uchazeči svou vysněnou práci nenajdou, mohou zkusit oslovit přímo firmu, ve které by chtěli pracovat, o vypsání stáže ji požádat.

Pracovní stáž si nemůže vynachválit paní Hana, která absolvovala rekvalifikační kurz v oboru kadeřnice. Jenže kurz byl samá teorie a ona potřebovala praxi. „Na kurzu jsem se naučila základy, které jsem díky stáži mohla rozvíjet. Předtím jsem stříhala rodinné příslušníky, ale je lepší si to vyzkoušet přímo na zákaznících. Rozšířila jsem si znalosti nejrůznějších kadeřnických trendů, ale brala bych, kdyby byla stáž delší třeba o dva měsíce. V tomto oboru je pořád co doplňovat," svěřuje se svými zkušenostmi.

Paní Hana by v tomto oboru ráda začala sama podnikat, a jak sama říká, účast na stáži jí v tom hodně pomůže. „Mám také kurz pedikúry a chci oslovit různé pečovatelské služby, nemocnice. Chci nabízet tyto služby klientům i u nich doma. Myslím, že ze strany starších lidí bude velký zájem. Možná si časem i otevřu salon," plánuje. A co by vzkázala těm, kteří se rozmýšlejí, zda se na stáž přihlásit? „Ať neváhají a jdou na stáž. Každá hodina praxe je plus."

Podobnou zkušenost má i pan Jan z Brna, jenž se náhle ocitl bez zaměstnání. Kvůli svému věku spadá do jedné z kategorií lidí, kteří shánějí práci jen těžko – uchazeče starší padesáti let zaměstnavatelé obvykle přehlížejí. Díky projektu Stáže ve firmách 2 se mohl vrátit k profesi veterinárního lékaře, kterou před 20 lety opustil. Bez stáže by si dle svých vlastních slov návrat do ordinace po tak dlouhé době vůbec nedokázal představit. Neměl by kde si osvěžit rutinní činnosti, které už za ta léta zapomněl.

Marně vzpomíná, co veselého se mu v ordinaci během stáže přihodilo. „Nic, na co bych si vzpomněl s láskou, spíše spousta drobných průšvihů," přiznává. Přesto, anebo právě proto stáž hodnotí jednoznačně pozitivně. „Díky za tu úžasnou možnost," dodává s tím, že by tuto zkušenost doporučil všem, kdo se ocitnou v podobné situaci jako on. Pokud tedy ani vás už nebaví sedět doma a čekat, až se na vás usměje štěstí, chcete-li vyplnit bílá místa ve svém profesním životopise a dostat se „mezi lidi", neváhejte a přihlaste také.

A jak to tedy celé probíhá? Stačí se zaregistrovat na stránkách www.narodnikatalogstazi.cz. Poskytovatelé zde vypíší takzvanou kartu stáže, tj. pracovní pozici, na níž chtějí stáž nabídnout. Firmy by měly mít k dispozici mentora, tedy zaměstnance na dané pozici dostatečně zkušeného, aby mohl stážistu celou dobu provázet a dohlížet na něj. Uchazeči z těchto karet vybírají podle svého oboru a místa, kam chtějí na stáž dojíždět. Zaměstnavatelé si potom vybírají z přihlášených zájemců toho nejvhodnějšího. Stáž může probíhat měsíc, ale třeba i půl roku, vše záleží na tom, jak se obě strany dohodnou. Je­li zaměstnavatel se stážistou spokojen, může mu nabídnout stálé zaměstnání. Zkušenosti z předchozích stážových projektů potvrzují, že tímto způsobem našlo pracovní uplatnění až 40 % stážistů. Ani pokud se na další spolupráci nedohodnou, stážista nemusí zoufat – odnese si cenné zkušenosti, které mu pomohou při dalším hledání zaměstnání.

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2 i webovou databázi Národní katalog stáží realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. „Mít možnost zvyšovat svou kvalifikaci a tím i zvyšovat možnost uplatnění na trhu práce je velmi důležité. A právě stáže ve firmách mohou řadě lidem pomoci bojovat proti jejich znevýhodnění na trhu práce," dodává k projektu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Markéta Lasovská, Fond dalšího vzdělávání