Mikulov má ambici stát se rájem golfistů
Mezi základní evropské trendy cestovního ruchu patří rostoucí zájem o relaxační vyžití a golf. Od začátku devadesátých let si s myšlenkou vybudování golfového hřiště v Mikulově pohrávalo už několik radnic. Po letech diskusí město nakročilo k její realizaci.
Kde, kdy, kdo
Golfová hřiště by měla vyrůst kolem Šibeničního rybníku. Protože jde o lokalitu určenou původně pro zemědělskou produkci, rozhodlo zastupitelstvo na podzim roku 2009 o pořízení změny územního plánu. „Změna by měla být dokončena do konce letošního roku,“ upřesňuje starosta Rostislav Koštial. Hned po zanesení změny do územního plánu začne město hledat investora, kterému by pozemky pronajalo, samo investovat nehodlá.
Jak
Projekt zatím neexistuje, jeho vypracování a zaplacení bude mít v režii až investor. Město má k dispozici pouze studii, která popisuje zejména vhodnost území pro dané účely, v jiných ohledech nabízí velmi nekonkrétní představu. Podle ní se očekává vybudování dvou hřišť, celkově o rozloze 160 hektarů. Město z toho vlastní 56 hektarů, zbytek je ve vlastnictví soukromých subjektů.
Proč
„Chceme, aby naše město bylo lákavé pro návštěvníky od jara do podzimu a nejenom na jeden jediný den. Proto bychom jim měli nabídnout nové turistické cíle. K výbornému vínu, biosférické rezervaci, historickým památkám je třeba přidat něco navíc. A tím jsou kulturní akce, sportovní zařízení, lázeňství a golf,“ míní Koštial.
Co golf přinese městu
Specificikou analýzu na toto téma nikdo dosud nezpracoval. Existuje několik dokumentů k turistickému ruchu, v nichž je problematika golfu zahrnuta. „Do Mikulova zamíří noví turisté, budou tu kupovat zboží, nemovitosti, některé členy golfistovy rodiny osloví kultura, památky, víno. Jsou to potenciální klienti všech zařízení,“ vysvětluje starosta. Kolik golf přinese peněz do městské pokladny podle něj nelze vyčíslit. Přímo se vydělá na nájmu.
Co golf přinese občanům
Noví návštěvníci zajistí odbyt zboží a služeb, které jim místní mohou nabídnout. V druhé řadě pak jde o přerozdělování prostředků. „Podnikatelé nebudou mít nouzi o klientelu, odvedou daně městu a to z nich může vyhradit část třeba pro opravu chodníků,“ naznačuje první muž Mikulova.
Co na to krajina
Golf je pro dané území šetrnější variantou než základní zemědělská výroba – tedy pěstování obilí, řepky, konopí, kukuřice nebo slunečnice. „Z vlastní zkušenosti vím, že je tam neúrodná půda, zemědělce to nutí používat chemii, ekologicky šetrné postupy nepřipadají v úvahu,“ dodává Koštial.
Než tam bude golf
V souvislosti s pozemkovými úpravami došlo ke změnám vlastnictví a rušení smluvních vztahů týkajících se pronájmů pozemků. Město se o svoje pozemky proto potřebuje znovu postarat. Rozdělilo je na ty, které jsou dotčené změnou územního plánu s předpokládaným golfem, a na ty ostatní. Nový nájemce tak už musí počítat se záměrem města. „Jsme pouze opatrní, aby tam nájemce nenapadlo třeba vysadit topoly. Před dokončením změny územního plánu tam bude zemědělská výroba, pak bude sloužit golfu,“ vyjasňuje Koštial.
RK, DS