Mikulovské gymnázium se spojí s učilištěm

Gymnázium Mikulov po třistaosmdesátí letech získává nový právní status. Podle rozhodnutí zřizovatele, jímž je Jihomoravský kraj, se od 1. ledna 2012 sloučí se Středním odborným učilištěm Mikulov. Obě školy sídlí ve stejné budově a nový název školy bude znít Gymnázium, Střední odborná škola a SOU Mikulov. Po spojení bude mít škola jednoho ředitele.


O změně ve čtvrtek 23. června rozhodli krajští zastupitelé. Hlavním důvodem jsou dlouhodobé ekonomické problémy gymnázia. „Čísla a všechny analýzy, o kterých mne pan náměstek Stanislav Juránek informoval, mluví jasně. A jedinými možnostmi bylo zrušení gymnázia, nebo jeho sloučení s učilištěm, “ řekl starosta města Rostislav Koštial.

 
Sloučení škol by mělo přinést snížení provozních nákladů a jejich efektivnější využití. „Ze sloučení samozřejmě nadšeni nejsme. Rozhodnutí kraje však musíme brát jako realitu. Je to jediná možná cesta, jak gymnázium zachránit. Zavřít školu s tak významnou historií by byla nesmírná škoda,“ shodují se starosta města Rostislav Koštial společně se zastupujícím ředitelem školy Jiřím Souchopem.

Informace o sloučení obou škol pod jednu hlavičku budí emoce a nevoli. „Přál bych si však, aby si všichni uvědomili, že nyní bude gymnázium daleko více stabilnější a díky spojení s učilištěm posílí a nebude se muset obávat zrušení, které mu roky zpátky pravidelně hrozilo. A to nejenom díky špatné ekonomické bilanci, ale také díky neplnění kvóty počtu studentů,“ řekl starosta města. „Tím, že se kraj rozhodl školu zachovat, dal i jasný signál, že je to škola důležitá a dobrá,“ dodal první muž města Mikulova.

Ve vzdělávání, počtu studentů a vyučujících či místností se podle zastupujícího ředitele Jiřího Souchopa nic měnit nebude. Gymnázium bude nadále poskytovat vzdělání na nejvyšší středoškolské úrovni a vychovávat vynikající osobnosti podobné těm, kteří na něm studovali dříve a na které nyní v rámci oslav výročí škola vzpomíná. „Jedinou změnou pro žáky Gymnázia Mikulov a SOU Mikulov bude ten fakt, že budou říkat: ‚Dobrý den pane řediteli‘, stejnému člověku,“ dodal.

Z údajů Odboru školství JMK vyplývá, že mikulovskému gymnáziu v uplynulých letech ubývalo studentů. Zatímco ve školním roce 2007/2008 jich bylo 332, letos 287. Sloučením s učilištěm budou podle Odboru školství obě školy moci lépe využít společný areál. Učiliště navíc časem bude moci opustit svá odloučená pracoviště, která pak kraj prodá či využije jinak.

Jeden pedagogický sbor bude podle vyjádření kraje variabilnější a nabídne studentům víc volitelných předmětů. Škola také má být po sloučení prostupnější. Velice nadaný student maturitního oboru z odborné školy například může postoupit na gymnázium. Naopak neúspěšný gymnazista bude moci střední školu dokončit v jednom areálu na méně náročném oboru.

Změna, ke které dochází v Mikulově, není ojedinělá. Optimalizace se týká celkem patnácti škol v celém Jihomoravském kraji. U některých z nich dojde k omezení či utlumení studijního programu.
Mikulovské gymnázium založil kardinál František Dietrichstein v roce 1631 a zhruba sto padesát let škola fungovala jako piaristické gymnázium. „Stala se prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě,“ uvádí gymnázium na svých internetových stránkách. Pravděpodobně nejznámějším absolventem školy je přírodovědec Jan Evangelista Purkyně.
jich, ČTK