ZUŠ Mikulov se pyšní nadějnou houslistkou

Uplynulý školní rok se zlatým písmem zapíše do historie Základní umělecké školy v Mikulově. Vítězství hned ze tří prestižních soutěží jí přivezla Marie Hasoňová. Třináctiletá houslistka z Dolních Dunajovic.


Deset let čekal Mikulov na další vítězství v Ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ České republiky. Ve hře na smyčcové nástroje letos zazářila Marie Hasoňová. Kromě prvního místa získala ještě zvláštní cenu předsedy poroty, a tak ji čeká účast na mezinárodních mistrovských kurzech na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, které vede profesor František Novotný.


Svěřenkyně učitelů mikulovské hudební školy byla mimořádně úspěšná taky na dalších dvou mezinárodních soutěžích. „Pro každou z nich je třeba nastudovat jiné povinné skladby. Obdivuhodné je už jenom to zvládnutí velkého objemu nového repertoáru,“ vyzdvihl ředitel Základní umělecké školy v Mikulově Jiří Vrbka.
Jedničkou ve své kategorii se Marie stala ve slovenském Dolném Kubíně na 15. ročníku Talents for Europe. A získala tam navíc cenu Musica Arvenzis. Konkurence podle ní byla veliká. „Vůbec jsem nepočítala s tím, že bych mohla vyhrát, bezpochyby tam byly lepší děcka než já,“ říká skromně. Proč nakonec zvítězila, vlastně sama netuší. Zato její učitelka má jasno.


„Ostatní soutěžící byli možná na vyšší technické úrovni, ale to není všechno. Technika je jen předpoklad, přijde pílí a cvičením. Maruška má jeden obrovský dar – duši, něco navíc, co ostatním chybí, dokáže skladbu pochopit, přemýšlí o ní dospělejším způsobem, než je v jejím věku obvyklé,“ míní Irena Mrázková, kterou porota ohodnotila cenou pro nejlepšího pedagoga.


Souhlasí s ní i Kateřina Málková. „Doprovázím Marušku na klavír, hraje se mi s ní velmi dobře, je to vnímavá interpretka a takový poloprofesionál,“ doplnila korepetitorka. I ji v Dolném Kubíně porota plná evropských kapacit ohodnotila, a to za citlivý klavírní doprovod. 


Před soutěžemi společně cvičily několikrát do týdne. A přineslo to další úspěch. Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky O novopacký achát se Marie Hasoňová účastnila podruhé. Loňský bronz letos vyměnila za zlato. A s oceněním za pedagogickou práci odjížděla z Nové Paky taky Mrázková.
Její žákyni prý talent nechybí, sám o sobě by však byl k ničemu. „Nadání tvoří dvacet procent úspěchu, zbylých osmdesát musí doplnit spousta píle a pracovní kázeň. Maruška má velké rezervy, jsem přesvědčená, že to nejlepší ze sebe vydá za pár let. Snad jí dosažené úspěchy pomůžou, nabudí,“ doufá pedagožka.

 


Marie mluvila o houslích odmalička a zatímco někoho do hraní verbují rodiče, ona s tím za nimi přišla sama. „Vlastně ani nepocházím z muzikální rodiny. Mamka sice umí trochu na nějaké nástroje, ale taťka vůbec,“ dodává. Přesto sedm let nepustila smyčec z ruky a nikdy ji ani nenapadlo, že by s houslemi skoncovala. „Pokud se nedaří, musí se to překonat, jinak to nejde,“ říká rezolutně.

Před čtyřmi lety ještě přibrala klavír. Hlavně kvůli konzervatoři. „Sice mě moc nebaví, ale vždycky je výhodou umět alespoň základy,“ tvrdí. Kam zamíří po konzervatoři? To ukáže čas. „Moc jí všichni přejeme, aby se dostala pod ochranná křídla profesora, který ji povede správným směrem a bude ji patřičně motivovat. Štěstí v této branži hraje opravdu významnou roli,“ uzavřel Vrbka.
DS