Osmnáctá „dílna“ představila svá díla
Sobotní vernisáž udělala pomyslnou tečku za měsíčním snažením všech umělců a jejich hostů, kteří v Mikulově tvořili během 18. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“.
Výstava výtvarných děl od sedmi autorů pozvaných na sympozium a čtyř hostů, kteří na pozvání účastníků sympozium navštívili a s nimi či vedle nich pracovali, se setkala se zájmem a návštěvníci živě o výtvarných počinech diskutovali. Část díla vzniklého pod rukama všech vystavujících se stane součástí sbírky současného umění města Mikulova. A i z letošního ročníku bude vydána publikace, jejíž křest je plánován na březen 2012.
„Konceptem letošního ročníku dílny‘ bylo setkání starší umělecké generace s tou nejmladší a všichni tvořili na motto, s kterým na začátku sympozia přišel malíř Václav Stratil – Být v krajině a malovat ji podle fotky,“ řekl na úvod vernisáže kurátor Jiří Ptáček.
Tři pozvaní autoři proto byli vybráni z generace starší 60 let: Inge Kosková, Otis Laubert a Václav Stratil. Dalšími třemi pozvanými autory proto byli dva studenti Akademie výtvarných umění Vladimír Houdek a Matyáš Chochola a nedávná absolventka Fakulty výtvarných umění v Brně Katarína Hládeková, všichni ovšem mladší 30 let. Sedmou regulérní účastnicí byla studentka brněnské FaVU Vendula Kramářová, pocházející z Drnholce, v tradiční roli umělkyně tvořící a zároveň technické asistentky.
Hosté výstavy se pak etablovali z umělců, kteří byli z různých důvodů pozváni samotnými umělci. Mladou malířku Johanu Merta pozval do Mikulova její pedagog Václav Stratil, aby sympozium strávili společnou malířskou komunikací. Katarína Hládeková zase pozvala vrstevnici Annu Balážovou ke spoluautorství na společném animovaném filmu a s ním souvisejícím souboru fotografií. Čas strávený v Mikulově využil k práci na nových obrazech rovněž garant sympozia Libor Lípa. Posledním nečekaným hostem se pak stal malíř Vladimír Skrepl. Ten loni z osobních důvodů musel odmítnout pozvání na sympozium, a proto využil příležitosti, že letos do Mikulova odjeli dva jeho studenti, Chochola a Houdek. Kurátor sympozia Jiří Ptáček přivítal Lípův a Skreplův zájem o práci v mikulovských ateliérech a oba rovněž pozval na závěrečnou výstavu.
Hudební program slavnostního večera patřil romské funkové skupině Gulo Čar, skupinám U nás se svítí, MAS Band a formaci vzniknuvší během uplynulého měsíce přímo v řadách umělců na sympoziu.
jich