Jubilejní 15. ročník folklorního festivalu Sousedé
Kdo navštívil Mikulov ve dnech 12. a 13. srpna 2011 určitě nelitoval. Na Náměstí v těchto dnech probíhal jubilejní 15. ročník folklorního festivalu Sousedé. A bylo opravdu na co se dívat, protože pozvání přijaly soubory reprezentující nejen domácí kulturu, ale i kulturu slovenskou čí ukrajinskou a ruskou. Spolupořadatelům festivalu - Národopisnému spolku Pálava, Folklornímu sdružení ČR a Místnímu vinařskému spolku Moravín, se podařilo za podpory města Mikulov zorganizovat opět skvělou akci.
Festival začal pátečním podvečerem 12. srpna v historickém jádru Mikulova degustací vín organizovanou Místním vinařským spolkem Moravín a vystoupeními hostujících souborů – mužáků z Pohořelic, FS Křenovák z Křenovic, Spolku přátel ruské a ukrajinské kultury SUDARUŠKA – i souboru domácího NS Pálava O.S. Program vyvrcholil ukázkou starého lidového zvyku Zarážení hory, jenž se mezi vinaři drží dodnes. Tradiční rituál Zarážení hory se provádí od poloviny srpna do poloviny září, kdy se zavírají vinice – zaráží se hora. Po této slavnosti už nikdo nesmí do vinohradu vstoupit až do té doby, než začne vinobraní.
V sobotu 13. srpna pokračoval festival svým druhým dnem. V dopoledním programu – Roztančené město – pozvaly zúčastněné soubory svými upoutávkovým vystoupeními návštěvníky na odpolední hlavní festivalový program, který zahájili ve 13.00 hodin starosta města Mikulov pan Rostislav Košťial, senátor za Jihomoravský kraj pan Jan Hajda a 1. místopředseda FOS ČR pan Ladislav Michálek. Pak už se v půlhodinových vstupech divákům představily soubory se svými pásmy.
Ze středního Slovenska zavítal do Mikulova Folklórny súbor Inovec ze Zlatých Moraviec. V jeho podání mohli návštěvníci vidět temperamentní tance západního i středního Slovenska a obdivovat pestrost slavnostních krojů i surovost krojů všedních. Spolek přátel ruské a ukrajinské kultury SUDARUŠKA, působící v Brně, diváky zaujal hlavně zpěvem ruských častušek a ukrajinských lidových písní. Jejich procítěný projev a úsměvy ve tvářích sklidily u publika velký úspěch. Z nedalekých Křenovic u Slavkova přijal pozvání Folklorní soubor Křenovák, který se zaměřuje na folklór blízkého východního Brněnska a částečně regionu Haná. Písňový a taneční materiál soubor čerpá převážně ze sbírek Zdenky Jelínkové, která během svého života spolupracovala rovněž s domácím Národopisným spolkem Pálava. Celý hlavní festivalový program zahajoval i ukončoval domácí soubor Národopisný spolek Pálava O.S. Ten divákům připomněl podlužácké vrtěné a strážnické danaje v podání Pálavských seniorů, figurální tance a ostatky z Hanáckého Slovácka, kyjovské skočné i dívčí tance a vrtěné z Podluží, které zatančili členové NS Pálava. Nechyběly ani zpěvy ženského sboru a sólová vystoupení cimbálové muziky Píšťalenka.
Oba festivalové dny protkané lidovou hudbou, vůní lahodného vína a prozářené převážně slunečnou oblohou, to všechno mohli zažít domácí i návštěvníci Mikulova na 15. ročníku Folklorního festivalu Sousedé.
Martina Daňková