Představujeme zastupitele města - Vladimír Michna

Vladimír Michna (63) se narodil v Mikulově a žije zde celý svůj život.

Vyučil se automechanikem, po absolvování SPŠ automobilní začal pracovat u Správy a údržby silnic v Břeclavi, kde pracuje dosud, ve funkci vedoucího dopravy.

Zastupitelem města Mikulova za KSČM je již tři volební období. Jeho největším koníčkem, kterému obětuje většinu volného času, je folklor. Více než třicet let také působí v Národopisném souboru Pálava.

Jak zúročujete své zkušenosti z profese v práci pro město?
„Jak vyplývá z mé profese, mám dobrý přehled týkající se techniky nezbytné pro údržbu komunikací. Tyhle své zkušenosti mohu dobře uplatnit na jednání zastupitelstva a ve společnosti Tedos, kde jsem členem dozorčí rady. Náplní naší práce je nejen kontrola hospodaření společnosti, nýbrž i doporučení strojového vybavení a právě zde mohu uplatnit své dlouholeté zkušenosti z mého profesního života, neboť komunikace, které má ve správě město je nezbytné udržovat jak v létě a tak i v zimě.“

Myslíte si, že co se týká údržby města, tak má Tedos rezervy?
„Pokud budeme upřímní, tak samozřejmě rezervy jsou vždy. Avšak na druhou stranu musím vedení Tedosu pochválit, že i při omezených možnostech strojového vybavení je údržba komunikací v zimních i letních měsících prováděna dobře.“

Jak se díváte na iniciativu města přebírat do své správy dříve státní silnice v centru města?
„Dříve jsem zastával názor, že to není pro město výhodné z důvodu velké finanční zátěže. Dnes je již situace jiná. Na těchto vozovkách je možno vybírat poplatky za parkování a tyto peníze investovat do oprav a údržby. V každém případě je údržba těchto vozovek finančně náročná. Vše je potřeba pečlivě spočítat, zda je pro město výhodné přebírat vozovky do své správy.“

Pro většinu mikulovských jste ikonou folkloru. Jak jste se ke svému celoživotnímu koníčku dostal?
„Od mládí jsem měl rád lidové písně a tance. Na učilišti jsem se učil hrát na hudební nástroj. Později jsem začal navštěvovat folklorní kroužek, kde jsem s malou přestávkou dodnes. S Národopisným souborem Pálava pořádáme vystoupení u nás doma i v zahraničí. V současné době obnovujeme zvyky a tance moravských Chorvatů. S tímto pásmem jsme měli úspěch při letošním vystoupení na mezinárodním festivalu v Záhřebu.“

Je komu předávat ve folkloru zkušenosti?
„Ano, je. Základ máme v dětských souborech Palavěnka a Palavánek. .V současné době máme dobrý kolektiv juniorů v cimbálové muzice a taneční skupině.“

Které jsou vaše nejstěžejnější akce, kde vás mohou lidé vidět vystupovat?
„Rok začínáme fašankem. To je naše první akce po zimě. V jarních měsících pořádáme festival Pod Taneční horou. V srpnu pořádáme festival Sousedé, tohoto festivalu se účastní domácí i zahraniční soubory. Před vinobraním vystupujeme s pásmem zarážení hory. Na konci roku pořádáme adventní koncerty s besedou u cimbálu. Bez podpory města a sponzorů bychom však fungovat nemohli. A bez velkého zapálení nás všech by to také nešlo. Náš koníček je hodně časově i finančně náročný.“

Máte vy sám ještě čas i na jiné koníčky?
„Volného času mám málo, rád jezdím na kole anebo si přečtu hezkou knihu. Mou velkou zálibou je kromě folkloru pěstování vinné révy, a ochutnávání dobrého vína.“

Jaké jsou podle vás přednosti Mikulova, co se týká kultury?
„Často se setkávám s lidmi z celé republiky a všichni žasnou , kolik kulturních akcí naše město pořádá. Někdy je možná na škodu, že v jeden den jsou i tři různé akce a člověk neví, kterou navštívit. Což je velká škoda.“

Je něco, co Mikulovu v oblasti kultury chybí?
„Ano, schází tady kulturní středisko se sálem a zázemím pro místní spolky. Na tuto skutečnost spolky upozorňují již několik let. Mikulov by si zasloužil multifunkční zařízení, kde by mohly spolky zkoušet, vystupovat, měly tam své zázemí. Ale opět narážíme na peníze. Vybudování takového stánku by bylo otázkou několika desítek milionů a chápu, že město na to bez státní dotace prostředky nemá. No a druhou katastrofou je podium, na kterém vystupují na náměstí účinkující. To je nevyhovující, je malé a technicky zastaralé.“

Jste členem dozorčí rady Tedosu, tak navrhněte jeho zakoupení?
„Toto není záležitost firmy Tedos, ale města. I když pan starosta a snad i všichni radní fandí kulturním akcím a kultuře celkově, peníze jsou však vždy potřeba někde jinde.“

Vraťme se na závěr k silnicím, ulicím a investicím do oprav. Který kout Mikulova by si podle vás zasloužil větší pozornost?
„Střed města se nám podařilo opravit krásně, ale nesmíme zapomínat na okolní ulice. Opět je to o financích. Větší pozornost, co se týká oprav, by si zasloužila např. spojnice ulic Wolkerova a 1. května, kudy chodí turisté na Svatý kopeček, ulice Venušina a další. Věřím, že do budoucna se finanční prostředky najdou i na opravy těchto ulic.“

Jitka Chromá