Mikulov má Vinaře roku a Krále vín
Vinařství Miroslava Volaříka se stalo vítězem soutěže Makro Vinař roku 2011.
V nejužším finále se utkalo osm vinařství a vítězná kolekce z Mikulova oslovila české i zahraniční degustátory nejvíce. Ocenění na pražském galavečeru 18. srpna nepřebíral Miroslav Volařík osobně, ale vyslal tam své zástupce. „Kluci si to zaslouží,“ řekl. Sklepmistr Filip Mlýnek při vyhlašování cen neskrýval své emoce. Na Vinaře roku 2011 přihlásilo vinařství kolekci šesti vín, z toho byly tři Ryzlinky vlašské, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Chardonnay. „Skladba odpovídá portfoliu, jaké máme. Sice jsme už dostali punc, že jsme vlašákoví, ale v okolí Pálavy na našich viničných tratích se díky mikroklimatu zkrátka vlašáku daří,“ řekl Miroslav Volařík.
Ryzlink vlašský z Ořechové hory u Březí získal letošního šampiona na Valtických vinných trzích. Přesto „Ořechovku“ Volařík na Vinaře roku nevyslal. „Chceme, aby si veřejnost udělala názor na všechna naše vína.“ Ta jsou buď bílá nebo rosé. Od produkce červených vín vinařství sebekriticky ustoupilo. „Po dvou letech jsme vyhodnotili, že budeme vyrábět jenom bílá vína a z červených odrůd budeme dělat rosé. Řekli jsme si, že nemáme takovou kvalitu červených vín, jakou bychom chtěli mít. Je to trochu handicap, to jsme poznali i na letošních soutěžích, ale my říkáme: Máme bílé! A je na vás, zda se vám bude líbit.“ Ani do hromadné bioprodukce se vinařství nehrne a chce ji dělat sofistikovaně. Nyní vysadili pět hektarů vinic u Horních Věstonic a budou čekat. „Udělali jsme pokus s rezistentními odrůdami a zkoušíme, na které tratě se bioprodukty hodí,“ říká Miroslav Volařík.
A čím to podle Miroslava Volaříka je, že letos jejich vína tak bodují? „Myslím, že desítky (vína ročníku 2010) jsme zvládli výborně. To, že bychom mohli uspět i na Vinaři roku, signalizovaly i dřívější výstavy. Ať už to byly jarní Víno & destiláty či Valtické vinné trhy. Kam jsme dali víno, tam to byl šampion,“ říká s úsměvem. „Možná jsme měli výhodu v tom, že mnoho vinařů ztratilo loni trpělivost a sbíralo brzy, protože počasí moc nepřálo. My jsme počkali. Tento rok jsou podmínky více než příznivé a všichni vinaři se sběrem vyčkávají. Pak bude záležet, jak to zvládnou ve sklepě,“ dodává.
Cesta k letošímu úspěchu začala podle Miroslava Volaříka už v roce 1945, kdy jeho rodiče přišli do Dolních Dunajovic a on v jejich práci a šlépějích pokračuje. „V současné době obhospodařujeme celkem patnáct vinic o celkové rozloze kolem sedmdesáti hektarů v Perné, v Mikulově, v Bavorech, v Sedleci, v Dolních Dunajovicích a v Březí. Do budoucna máme v plánu osmdesát hektarů s kapacitou tři sta padesáti tisíc lahví ročně,“ uvedl. Značka Vinařství Volařík působí na trhu od roku 2008. Vybudovat ho přímo v Mikulově byl podle jeho majitele záměr. „V Mikulově chybělo prestižní vinařství, které by toto město vína pozvedlo a zviditelnilo. Jistě, je zde Víno Mikulov, ale to je úplně jiná kategorie, je to koncern. A dobrá středně velká vinařství Marcinčák či Kovacs jsou v Novosedlích.“
Prestiž z Valtických vinných trhů a Vinaře roku doplnil titul Krále vín. V závěru srpna se konala v Mikulově v hotelu Eliška soutěž Král vín a na nejvyšší stupeň královského trůnu vystoupalo domácí Vinařství Volařík. Získalo oba dva nejcennější tituly – Krále vín a prvenství za nejlepší kolekci šesti vín. Toto dvojité vítězství se doposud žádnému vinařství v historii soutěže nepodařilo. Titul Krále vín získal Ryzlink vlašský 2010, pozdní sběr z Perné.
Všech ocenění si Miroslav Volařík nesmírně cení. Zároveň ale dodává, že napřesrok může být všechno jinak a z letošního prvenství se může stát minulost. „Rok 2011 je velmi dobrý a vína budou kvalitní a pak už na soutěžích rozhodují setiny bodů,“ dodává.
jich, foto archiv Vinařství Volařík