Virtuosi di Mikulov oslaví 15 let své existence
Slavnostním koncertem (v sobotu 5. listopadu v 18 hod. v mikulovském chrámu sv. Jana Křtitele) si Virtuosi di Mikulov připomenou patnáct let své existence. K této příležitosti byla v omezeném nákladu vydána publikace Prvních patnáct. Přinášíme z ní malou ukázku.
Myšlenka založení pěveckého sboru se zrodila 27. ledna 1996 v hlavách milovníků umění v hotelu Rohatý krokodýl na společenském večírku firmy RAP. Autorem poněkud nadneseného názvu Virtuosi di Mikulov je Martin Mysliveček. Předchůdcem VdM byla pěvecká skupina zaměřena spíše recesisticky. Uváděla zejména Myslivečkovy kompozice Rohatorium a Držka pažravá. Vystupovala s nimi dokonce v pražské Malostranské besedě. Skupina se však záhy přeměnila v komorní pěvecký sbor.
Jeho první vystoupení se uskutečnilo 18. května na mikulovském zámku u příležitosti vernisáže výstavy restaurátora Pavla Klimeše. Tím byla zahájena dlouholetá spolupráce s Regionálním muzeem. 21. prosince byla v nástupním sále mikulovského zámku uvedena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Bylo to vyvrcholení prvního roku činnosti a první spolupráce s Mladými brněnskými symfoniky (tehdy se jmenovali Symfonický orchestr ZUŠ města Brna) a s dirigentem Tomášem Krejčím.
V té době se vedle „Rybovky“ konával ještě zvláštní vánoční koncert, na němž byli účastníci pohoštěni přesnídávkovou polévkou a jinými dobrotami. Na programu se obvykle podílely i děti návštěvníků buď zpěvem nebo hrou na hudební nástroje.
Z ukázky je zřejmý přímo raketový rozběh VdM. Převážná většina zpěváků neměla žádnou předchozí sborovou pěveckou praxi a uvedení „Rybovky“ se symfonickým orchestrem byl úctyhodný výkon. A tempo se nezmírnilo ani v následujících letech. Sbor se pod vedeném profesionálních sbormistrů Martina Franze a Zuzany Kadlčíkové Pirnerové vypracoval mezi přední amatérská tělesa jihomoravského regionu a je zván nejen k samostatným vystoupením u nás i v zahraničí, ale zejména ke spolupráci při velkých projektech Mladých brněnských symfoniků (např. Dvořákova Svatební košile či Pololáníkova Missa solemnis) či Symfonického orchestru města Hodonína (Smetanova Česká píseň a Orffova Carmina burana).
Právě poslední dílo bude uvedeno ve druhé části slavnostního koncertu, na němž VdM připomenou úspěšné skladby svého bohatého repertoáru. Nebudou mezi nimi chybět ani díla z mikulovských hudebních archivů.
Svatopluk Vrbka