Nájemníci dluží městu miliony
Skoro pět milionů korun dluží městu nájemníci, kteří bydlí v městských bytech nebo podnikají v nebytových prostorách města a řádně si neplní své povinnosti. Neplatí nájemné a za služby spojené s nájmem bytu či nebytového prostoru.
Společnost TEDOS Mikulov jako správce městských bytů eviduje ke konci října dluhy nájemníků ve výši čtyř milionů korun (3 946 633 Kč) a podnikatelé dluží bezmála devět set tisíc korun (874 587 Kč). Městských bytů je v Mikulově 360 a nebytových prostor 117.
Nejvyšší dluh je na bytovém domě na ulici Brněnská 43. A to milion tři sta tisíc korun. „Dům byl sice před časem prodán, nájemníky jsme vystěhovali, ale předešlý dluh zůstává. A s novým majitelem, se snažíme domluvit,“ uvedl Václav Gembický, ředitel společnosti Tedos.
I když je celkový dluh na nájemném stále dost vysoký, situace se podle Gembického za poslední dva roky změnila k lepšímu. „Současné vedení radnice přistoupilo k tomu, že se budou nové nájemní smlouvy sepisovat na dobu určitou, což vítáme. A sami nájemníci si často rozmyslí, zda budou či nebudou řádně platit,“ říká ředitel Tedosu. Pokud tomu tak není, nájemník neplatí, nehodlá se ani domluvit na splátkách, tak dostane výpověď z bytu. „K 30. listopadu máme takových případů šest,“ říká Blanka Řežábková, bytová referentka společnosti Tedos. Nejrazantnějším způsobem je pak soudně nařízené vyklizení bytu. Nyní se v Mikulově jedná o tři případy. Náhradní přístřeší pro lidi, kteří musí byt uvolnit, město nemá. Nábytek či jiné osobní věci je možné uložit ve skladech Tedosu. Jediným ubytovacím zařízením města, které slouží pro řešení krizových situací, je azylový dům. V šesti bytech nyní žijí ženy převážně s dětmi, které řeší složitou životní situaci.
Uvolněné městské byty jsou v Mikulově pronajímány podle zásad pronajímání městských bytů. Veškeré záměry pronájmu jsou vždy uveřejněny na úřední desce i ve Zpravodaji. O přidělení bytu rozhoduje Rada města Mikulov. V současné době má město deset volných bytů.
Přísnější podmínky pro nájemníky zavedla radnice zcela vědomě a starosta města Rostislav Koštial k tomu dodává: „Město se musí chovat jako řádný hospodář. Zvyšování nájemného nám generuje nové a nové neplatiče a my jsme museli situaci řešit. Systém nejvýše nabídnuté ceny nájemného jak u bytů, tak nebytových prostor se nám osvědčil.“ Ten, kdo řádně platí, s tím je po třech měsících uzavřena smlouva na jeden rok a pak se obnovuje. Ke zvyšování nájemného přistoupil Mikulov v rámci celorepublikového řešení a v současné době je koeficient pro výpočet nájemného v bytech 47,08 korun za metr čtvereční.
S nájemníky, kteří se dostanou do tíživé životní situace a nemohou platit, se snaží správce dohodnout a řešit situaci mimosoudní cestou. „Nejdříve neplatiče vyzveme upomínkou s možností splatit dluh. S některými se dohodneme i na splátkách. Pokud však uplyne stanovená lhůta a dluh není zaplacen, podáváme žalobu na zaplacení dlužné částky. Rada města pak rozhodne o výpovědi z nájmu bytu,“ vysvětluje postup Blanka Řežábková.
„Na dlužníky, kteří nechtějí spolupracovat a celý systém jen zneužívají, nebudeme rozhodně brát zřetel. V jiných městech jsou na neplatiče mnohem přísnější,“ dodal ředitel Gembický s tím, že by si každý, kdo si je vědom svých problémů s placením nájemného, měl být vědom vstřícného postoje města a Tedosu.
Dluhy v nebytových prostorách přesahují osm set tisíc korun. „Mezi dlužníky jsou i tací, kteří už dávno nepodnikají a prostory vyklidili. I s těmi se snažíme stále jednat a dluh vymáháme,“ říká Blanka Řežábková. S dlužícími nájemníky, kteří provozují své obchody a služby na Náměstí a v centru města, správce také intenzivně jedná a hledají společná řešení. „Snažíme se s nimi dohodnout, protože víme, že jejich nabídka je důležitá pro občany i turisty našeho města,“ doplňuje bytová referentka Řežábková.
V současné době mají výpověď z nebytových prostor dva nájemníci, kteří neplní podmínky dohody a neplatí nájemné (bývalé Fitcentrum na ulici Svobody a opravna obuvi na ulici Brněnská).
jich