Mikulovští senioři mají na výběr, kam za zábavou i vzděláním a mezi přátele

V pravidelném „Okénku seniorů“ v tištěné verzi Zpravodaje přinášíme informace od dvou mikulovských seniorských sdružení - Klubu seniorů a Místní organizace Svazu důchodců České republiky. Jaká je však jejich historie, čím se senioři ve svých organizacích zabývají, v čem spolu tyto dva subjekty spolupracují a co je naopak od sebe odlišuje?

Klub seniorů při Městském úřadě v Mikulově zastupuje paní Libuše Danielová, jeho vedoucí je od roku 2010. MO Svazu chodců ČR vede od února letošního roku paní Ludmila Holubová, která byla na výroční schůzi zvolena předsedkyní.

Prozraďte nám, od kdy se datuje vznik vašich seniorských sdružení?
L.D. „Klub seniorů vznikl ještě za bývalého režimu. Tenkrát se scházel na ulici Kapucínská v bývalé jídelně a založila ho paní Květa Nováková. Od roku 1990 až do loňského roku vedla Klub paní doktorka Gráfová. Když se zrušily jesle na ulici Svobody, tak jsme dostali od města do užívání část budovy, ve které je nyní Senior klub.“

L. H. „Místní organizace Svazu důchodců pracuje v Mikulově od roku 2005. V jejím čele působila Jarmila Dřevojánková. 12. března 2008 se konala ustavující schůze MO Svazu důchodců České republiky a předsedkyní byla po tři roky Hana Sedláčková. Na letošní výroční schůzi jsem byla do čela organizace zvolena já.“

Kolik máte členů, jak jste organizovaní?
L. D. „My jsme dobrovolné sdružení přátel, nejsme nikde registrovaní. Jsme organizace, která slouží k pobavení svých členů. K 30. lednu 2011 jsme měli sto dvanáct platících osob. Každý rok vybíráme členský příspěvek sto korun. Jinak žádné jiné finanční prostředky nemáme. Letos jsme dostali také deset tisíc korun dotaci z města na ozdravné zájezdy pro naše členy.“

L. H. „Naše organizace je registrovaná, máme své IČO, stanovy, každý rok koncem února je výroční schůze. Vybíráme padesátikorunový členský příspěvek na rok. Naše členská základna roste s rozvojem aktivit a momentálně máme 172 členů. Od ledna budeme mít 180 členů. I my jsme dostali letos od města dotaci na ozdravné pobyty pro seniory, a to 8 500 korun.“

Jaká je hlavní náplň vašeho sdružení?
L. D. „Klub vznikl na pobavení seniorů a s možností – kam jít. Mnoho našich členů žije osaměle a každá příležitost se sejít, popovídat si a pobavit se, je pro mnohé z nich nepostradatelná.

L. H. „Smyslem naší činnosti je plnění hesla: Aby nikdo nebyl sám.“

Co pro své členy děláte?
L. D. „Organizujeme besedy, výstavky, burzy. Ale hlavně se pravidelně scházíme. Máme Babinec, cvičení pro seniorky, schůzky pěveckého sboru, setkání mužů seniorů. Pořádáme každý měsíc společenské akce, zábavy, jezdíme plavat, na zájezdy.“

L. H. „My pro své členy pořádáme ozdravné pobyty v termálních lázních, pořádáme společenské akce, pravidelná cvičení, zájezdy, besedy, vycházky do okolí, exkurze, zájezdy za kulturou. Spolupracujeme s Muzejním spolkem, Regionálním muzeem, Centrem ekologické výchovy, Základní školou Hraničářů, galerií Efram, Mikulovskou rozvojovou a s celou řadou lektorů, kteří pro nás připravují pravidelné přednášky. Letos jsme také založili Naši univerzitu 3. věku.“

Senior klub na ulici Svobody využívají jak členové Klubu seniorů, tak i MO Svazu důchodců ČR. Na pravidlech se obě sdružení dohodla, o svých akcích pravidelně informují také na vývěskách či za oknem Klubu.

jich