Mikulov je bezpečnější, myslí si ti, kteří se zapojili do průzkumu
Bezpečnostní situace se v Mikulově za posledních pět let zlepšila. Myslí si to alespoň většina občanů, kteří se zapojili do průzkumu. Ten mimo jiné zjišťoval, čeho a v jakých částech města se lidé nejvíc bojí nebo jaká opatření by přijali, kdyby seděli na starostově židli.
Ublížení na zdraví, loupež, krádež a vloupání. To je čtveřice trestných činů, kterými se Mikulovští cítí být nejvíc ohroženi. Následují je drogové problémy a výtržnictví. Naopak nejméně se bojí graffiti, pomluv a organizovaného zločinu. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou Městská policie v Mikulově provádí každých pět let. Naposledy před koncem loňského roku v rámci projektu Bezpečně společně.
„Oběti nebo rodinní příslušníci obětí trestného činu nejčastěji uváděli drobnou krádež, vloupání do bytů, chat, sklepů a vloupání do vozidla. Přesto se většina obává o své zdraví. To nám jasně ukazuje, čeho si lidé v Mikulově nejvíce cení,“ komentoval Jiří Hamerník, šéf mikulovských strážníků. Vyhodnocená data podle něj odpovídají skutečné páchané činnosti v Mikulově.
Stejně jako v případě vnímání nebezpečných zón. „Respondenti za ně považují především sídliště, střed města a ulice Brněnská, Nová, Vídeňská a Nádražní. Což opět kopíruje zjištěnou skutečnost z loňského roku. Přesně v těchto oblastech je totiž frekvence trestných činů nejvyšší,“ doplnil Hamerník.
Pochvaluje si především to, jakým způsobem se občané sami starají o své bezpečí. „Mezi konkrétní opatření přitom patří hlavně klasika – pořízení si mobilu. Těší nás taky, že nevpouštějí neznámé osoby do bytu či domu a že se vyhýbají místům, která považují za nebezpečná. To vypovídá o samostatném, nenásilném a racionálním uvažování,“ rozvedl vedoucí Městské policie.
Přes šedesát procent dotázaných pak cítí potřebu bojovat v Mikulově proti drogám, a to především kvůli dětem, rozšíření a nebezpečí narkotických látek. Drogy a jejich uživatelé jsou taky druhým nejčastěji uváděným důvodem, proč se lidé cítí být ve městě ohroženi. Třetina z nich uvedla obavy z romských spoluobčanů a mladistvých delikventů jiné národnosti.
„Ale pouze sedm procent dotázaných si myslí, že se bezpečnostní situace ve městě za posledních pět let zhoršila,“ vyzdvihuje Hamerník. Jak z vyhodnocených dat zjistil, respondenti by na místě starosty přidali bezpečnostní kamery, rozšířili řady strážníků a řešili otázku nepřizpůsobivých.
Anketní formulář vyplňovaly všechny věkové skupiny, o něco více byly ve vzorku zastoupeny ženy. „Výsledky nám ukazují, kam a na co se máme zaměřit. U majetkové a násilné trestné činnosti však nutně narážíme na to, že ji nelze bezezbytku zamezit,“ shrnul Hamerník s tím, že díky dotazníku Městská policie ví, že jde správnou cestou a má v tomto ohledu podporu občanů.
„Společně bychom mohli bezpečnostní situaci ještě více zlepšit. A k tomu povedou veškeré další kroky na poli boje s kriminalitou v letech následujících. Chtěli bychom touto cestou poděkovat občanům za pomoc a aktivní přístup,“ uzavřel šéf mikulovských strážníků.
DS