Bilance FC Pálava – rozhovor s prezidentem klubu Davidem Pořízkem

Zhodnoťte rok, co působíte ve funkci, s jakými problémy jste se musel vy/nové vedení klubu potýkat?

Po sportovní stránce můžeme být téměř spokojeni. Mládež, troufám si říct, funguje velmi dobře. Základna se rychle rozrůstá, což je hlavně zásluha trenérů přípravek, starší a mladší žáci postoupili do krajského přeboru a naši dorostenci jsou příslibem do budoucna. Nedaří se našemu „A" týmu, hraje vyšší soutěž a chybí nám hráči i kvalita, na zlepšení budeme muset v zimní přestávce zapracovat. Naopak velkou starost nám dělá financování chodu klubu. Prostředků je čím dál méně a náklady nám rostou. Dlouhodobě je tenhle stav neudržitelný. Kapitolou sama pro sebe jsou pak „bubáci", kteří na nás v průběhu celého roku vyskakují. Třeba opravy nebo výměny zařízení, na kterých se léta nedělala žádná údržba či revize. Jen letos to byly desítky tisíc a už teď víme, že v příštím roce nás čekají další.

V čem vidíte nyní největší problém, co vás trápí?

Vše je o financích. Jen pro představu, v roce 2006 obdržela Pálava od města 1 090 000 korun a nyní, tedy v roce 2015 už jen 350 000 korun. Ten rozdíl je propastný! Je pravdou, že nás město Mikulov finančně podpoří při pořádání turnajů, což bylo letos zhruba 100 000 korun. Tyhle prostředky nám ale energie nebo správce nezaplatí. Primárně se musíme postarat o finanční zajištění sezóny všech celků, údržby a provozu areálu a poté můžeme pořádat turnaje. Částečně by nám pomohlo, kdyby se tyhle prostředky přelily do dotace na údržbu a provoz. Turnaje můžeme financovat ze startovného. Budou sice skromnější, ale jde o to zahrát si fotbal a ne, když to přeženu, mít na konci ohňostroj.

Jaké je podle vás řešení?

Řešení je hned několik. Celý areál by mohl přejít pod správu města Mikulov, o to se snažilo již předchozí vedení. Pak by místní FC spadalo přímo do městského rozpočtu a odpadly by mu starosti s financování provozu a údržby areálu. Obávám se ale, že po poslední zkušenosti se sportovní halou se k téhle variantě město Mikulov přiklánět nebude. Další možností může být varianta „mecenáš". Tedy člověk, který by se o chod klubu postaral z vlastních zdrojů. Je třeba si ale uvědomit, že sport na regionální úrovni není rentabilní a najít nadšence, který by dal statisíce ročně a odměnou mu byl jen dobrý pocit, je spíše utopie. Navíc historie nám říká, a nemusíme chodit daleko, že skončí-li „mecenáš", skončí i fotbal jako takový. Ideální by bylo najít zase společnou řeč s městem Mikulov. Víme, že od jisté doby není mikulovská kopaná v oblibě některých našich zastupitelů, ale bez jejich větší podpory to prostě nepůjde.

Na co konkrétně jsou potřeba peníze, které žádáte od města?

Finanční prostředky, které od města žádáme, potřebujeme nejvíce na provoz a údržbu areálu a na sportovní činnost dětí a mládeže. Před deseti lety zde byly megalomanské plány, výstavba nových kabin, hřiště s umělým povrchem a osvětlením. Ano, to vše je moc hezké, nikdo už ale nemyslel na to, co všechno to bude každý rok stát. Obzvláště po těch deseti letech, kdy bude třeba oprav a výměn. O dalších nákladech nemluvě.

Co se stane, když navýšení od města – z rozpočtu – nedostanete?

Ta rovnice je jednoduchá. Nebudou peníze, nebude fotbal. Není v našich silách, z vlastní hospodářské činnosti, členských příspěvků a sponzorských darů pokrýt tak vysoké náklady. Rušit jen seniory nebo mládež nemá z dlouhodobého hlediska význam. Jsou to spojené nádoby.

Kolik (v procentech) financí získáte od sponzorů a z dotací a na co tyto peníze jdou?

Sponzorské dary pokryjí asi deset procent všech nákladů. Letos se nám je podařilo výrazně navýšit, a to i díky panu starostovi, kterému chci touhle cestou ještě jednou poděkovat, a jdou výhradně tam, kam si přeje dárce. Z převážné části do dětí a mládeže, něco málo do seniorského fotbalu. Dotace z města na provoz a údržbu pokryjí asi třetinu nákladů. Zbytek si musíme zajistit sami. Pronájem umělé trávy v zimních měsících, reklamních ploch a výběr členských příspěvků negeneruje bohužel tolik finančních prostředků, abychom byli alespoň na nule. Jsme v červených číslech, a to i přes to, že jsme náklady „osekaly", jak jen se dalo. Pokud se nám nepodaří získat více finančních prostředků, může být tahle sezóna poslední, a to bez legrace!

Z čeho máte naopak radost?

Velkou radost mi dělá naše základna, rychle se rozrůstá. Pochválit musím ale i ostatní mládežnické týmy a jejich trenéry a vedoucí. Obětují tomu ve svém volnu desítky hodin měsíčně a nic za to nedostanou. V poslední době mi udělali velkou radost rodiče dětí a mládežníků, kteří neprotestovali při navyšování členských příspěvků (navýšení o 50 %) a příspěvky uhradily. Není to pro ně v dnešní době jednoduché, jejich přístupu si velmi vážím! Stejně jako práce výkonného výboru, podpory všech našich sponzorů a dobrovolníků, kteří nám pomáhají zajišťovat sportovní činnost a zúčastňují se klubových brigád.

Má podle vás mikulovský fotbal budoucnost a za jakých podmínek?

Vzhledem k tomu, jak vypadá naše mládežnická základna, by měl mít mikulovský fotbal budoucnost jasnou. Ovšem ani nejnižší soutěž se nedá hrát bez peněz a tím se zase vracím na začátek. Pokud nebudou finance, můžete mít týmy na ligu, ale v podstatě vám to k ničemu nebude.

js

Logo FC Pálava Mikulov