Naše kruhové objezdy

Snad každá politická strana je měla ve svém předvolebním programu, všichni je vítají, jsou užitečné, bezpečné, krásné a pořád se o nich mluví. Naše kruhové objezdy. I poslední vydání mikulovského Zpravodaje jim věnuje svůj prostor a já si při čtení těch článků uvědomil, že tyto dvě křižovatky mají v prosinci jedno malé výročí. Přesně před rokem jsme se dozvěděli, že město Mikulov na jejich vybudování neobdrží starostou slíbenou dotaci a jejich výstavbu bude muset uhradit z vlastního rozpočtu.

A přesto, nebo právě proto, mě napadlo, že bych se měl taky připojit k těm, kteří za jejich vybudování chtějí poděkovat. Vždyť i já je používám a jezdí se po nich dobře. A tak bych chtěl říci díky všem občanům města Mikulova za to, že ze svého společného rozpočtu věnovali osm milionů korun na vybudování těchto dvou okružních křižovatek, které zvýšily bezpečnost provozu na rychlostní silnici R52 z Brna do Vídně.

Každá mince má svůj rub a líc a stejně je to i s touto stavbou. Na jednu stranu už rodiče malých fotbalistů nebudou trnout hrůzou, když jejich děti budou přebíhat tuto silnici na trénink, projet autem od nádraží do centra už nebude ruskou ruletou a závodníci směřující k Mikulovu od Brna budou i nadále končit jako pomník motoristického sportu uprostřed náspu obklopeni zelení. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že rozhodnutí kruhové objezdy vybudovat i bez státní podpory je na úkor jiných městských investic, protože i města musí hospodařit s omezenými rozpočty a peníze do nich neplynou, jak by si lidé přáli. Právě získání dotací je jednou z cest, jak nezatěžovat běžné rozpočty měst a mít tak možnost vždy udělat něco navíc. Když už je stavba v plném proudu a dotace nepřijde, je to vždy rána a podobných přešlapů bychom měli dělat co nejméně. Možná mě bude mít někdo za škarohlída, ale jsem přesvědčen, že vybudovat kruhové objezdy a zaplatit je z rozpočtu města byl správný počin. Jen chci říct, že nám je nepostavil ani Petr ani Pavel, ale postavili je občané města, kteří sáhli do svého společného měšce a vydali z něj nemalou částku na to, aby zde bylo bezpečněji.

Michal Solařík