Téma tržnice

Dobrý den,

ráda bych se zeptala Rady města Mikulov, co dobrého nám přineslo přesunutí trhovců prodávajících na náměstí do prostor „městské tržnice“.

Na náměstí už léta prodávali dva prodejci. Jeden zeleninu a ovoce, druhý klobásy a sýry. Občasně tam jezdila paní s klobouky nebo někdo další se sazenicemi nebo ovocem. Náměstí tak žilo svou osobitou atmosférou malého kouzelného města, kde se lidé na náměstí potkávají k nakupování a klábosení a pijí tam například vynikající burčák, který jeden z pánů prodával. Mnoho občanů si tak na mikulovské náměstí našlo cestu skoro každý den, nejen proto aby nakupovali, ale také aby se potkávali, seznamovali, povídali si (že by radnici bylo právě toto trnem v oku?

Když jsem se do Mikulova přistěhovala, líbilo se mi toto na něm asi nejvíce. Náměstí, na kterém se člověk může zastavit, a přestože je v městě nový, není tu sám, protože u stánků si s prodavači a nakupujícími příjemně popovídá a město se tak pro něj stává takovou velkou rodinou.

To celé je teď pryč. Zůstalo prázdné náměstí, kudy se jen prochází a projíždí. Lidé nemají důvod se zastavit, popovídat. Zůstalo chladné byť stále historické město, ale bez kouzla, koloritu, tradice, vůně domova.

A jaká je nová tržnice? Město ji umístilo na asi nejošklivější parkoviště ve městě. Místo, které je i pro parkoviště nevhodné, protože není ani zalité betonem, páchne tam starý rozdrcený asfalt, na kterém se ničí gumy aut, natožpak kočárky maminek a samozřejmě podpatky. Je to místo, kde člověk vyřídí nejnutnější a utíká co nejrychleji pryč.

Zelenina a ovoce se tam prakticky prodávat nedají, protože na dané místo v teplých dnech tak paří slunce, že plodiny rychle ztrácí na kvalitě. Místní asfalt je dokonce tak agresivní, že prodavači začínají mít i zdravotní problémy.

Proč takový krok?

Paní místostarostka udává jako jeden z důvodů, že na Náměstí se nevešlo tolik prodejců. Paradoxem je, že na náměstí bylo vždy několik nevyužitých budek a stejně tak je tomu i teď na nové tržnici. A nejenže na novou tržnici nepřijelo více prodejců, ale i ti dlouholetí plánují prodej brzy ukončit. Tím pádem tam nebude prodávat nikdo. Prý že příští rok tam trhovce nalákají. Zajímalo by mě koho. Místo je pro trh tak nelukrativní (ošklivé místo a ulice, kde prochází málo lidí), že trhovcům klesly tržby na 20 %!

Dalším důvodem je údajně to, že budky zakrývají historické budovy. Tento argument také považuji za lichý. Historická budova, před kterou jedna budka stála (ostatní před žádnou budovou nebyly), je dvoupatrová. Budka dosahovala pouze do přízemí, kde je jen špinavá omítka. A spíše než ji, zakrývala budka reklamu na Tajemné sklepení.

Nechci si domýšlet skutečné důvody. Koneckonců dle právního řádu má město právo tržnici umístit kam chce, ať už je důvod jakýkoliv. Mrzí mě však, že tak velký krok, který zkazil kvalitu života mnoha občanům a sebral Mikulovu nemálo z jeho kouzla, není ani řádně vysvětlen. A samozřejmě ani trochu nepřihlíží ke spokojenosti místních, ale i turistů.

Terezie Klapalová