Úskalí fotografa

Nedávno v Mikulově proběhl fotografický workshop, kdy amatéři, začínající fotografové i studenti měli možnost během čtyř dnů vytvořit soubor dokumentárních fotografií. Projekt je podporován městem a proběhl pod vedením odborníků. Ale ne vždy jsme se setkali s pochopením veřejnosti.

Například jeden z fotografů byl vykázán z dětského hřiště, kde fotil pro svůj projekt děti. Byl mu přidělen titul úchyla, nepomohl ani novinářský průkaz, který chtěl ukázat. Maminky se lekly, že vytahuje vražedný nástroj, popadly své ratolesti a utíkaly volat policii. Policie tohoto mladého fotografa opravdu druhý den legitimovala, protože změnil téma a chtěl fotit výrazy nakupujících v jednom supermarketu. Byl obviněn ze špionáže, protože fotil obchod, u kterého je bankomat. Tedy další titul – tipař.

Těžkou úlohu si zvolila slovenská fotografka z Prahy. Její téma bylo mikulovští starousedlíci. Navštěvovala mnoho domácností, kde pozorně poslouchala několik hodin příběhy lidí, ochutnávala domácí kuchyně a napájela se množstvím různých nápojů. Jedna paní však byla velkým oříškem. Dívka ji dlouho přemlouvala, vysvětlovala a po třech dnech konečně byla vpuštěna unavená fotografka k babičce do bytu. Zasedla ke stolu, chvíli poslouchala a znenadání se pod stůl skácela. Vyděšená paní, která nemohla na nohy, ji musela křísit a její manžel přivolat lékaře. Tito starostliví lidé zřejmě do bytu již nikoho nepustí.

Další fotografka řeší závažný problém. Musí vysvětlit svým dětem, proč oddělila jejich panenkám hlavičky a nožičky. Zřejmě nebudou mít pochopení pro fotografické nasazení matky, která lovila snímky „i přes mrtvoly“. Také se z ní málem stala nebožka, když fotila romantický průhled na Děvičky ve vinohradu. Majitel ji načapal, velmi hrubým způsobem vykázal, ani se nechtěl podívat, co si žena v nákupní tašce odnáší. Hrozny to opravdu nebyly, jen torza panenek.

Další z nás byla vykázána z výstavní expozice, nestačila vysvětlit ani svůj umělecký záměr. Některé fotografie z loňského semináře nemohli být z pochopitelných důvodů veřejně prezentovány, protože na nich byly zobrazeny figurky mikulovského podsvětí a odvrácená tvář malebného města.

Fotografický ateliér 2011 skončil. Takže vyhánějte podezřelé osoby z dětských hřišť, vinohradů, expozic a od bankomatů, nepouštějte cizí lidi do svých bytů. Minimálně do příštího fotografického semináře.

Děkujeme všem, kteří se nás nebáli, odhalili svá soukromí, zapózovali, či si nás vůbec nevšímali. Přijďte se podívat od 13. října do Městské galerie. Možná se tam uvidíte…

-tali-