Klíč od WC je...

Jak je to se záchodky v Mikulově.

klic-od-wcS tímto nápisem jste se již jistě setkali mnohokrát. Nejvíc vás dojme v akutním případě, kdy s vytřeštěnýma očima a krůpějemi potu nutně a okamžitě potřebujete onu místnost použít. Říká se, že kultura národa se pozná podle toalet. V Mikulově je nabídka akcí pestrá a bohatá, leč s toaletami je to bída. Zvláště v takových zařízeních, jako je Dům zdraví, Městský úřad, Atrium - lékařské ambulance a Úřad práce.

Každý z vás jistě alespoň jednou zažil tuto situaci – akutní potřeba, běžíte tam, kde by se toaleta mohla nacházet, jelikož označení nikde ve zmíněných budovách není. Na dveřích je cedulka „Klíč od záchodu si vyzvedněte v ambulanci, u lékaře, na podatelně…“ S oroseným čelem se vracíte a na dveřích ambulance je napsáno „Neklepejte, čekejte na vyzvání“. Nebo je zde fronta lidí a vám je poněkud žinantní tento požadavek vyřknout, pokud to se staženými „hlasivkami“ ještě vůbec dokážete. Pak záleží jen na vašich prioritách. Buď vydržíte a počkáte si řádnou dobu, než se žádaného klíče dočkáte, nebo s potupou odejdete domů přeprat si prádlo. Horší je případ, když musíte odjet veřejnými prostředky. Na vlakovém nádraží není situace jiná, než se dočkáte klíče, vlak je pryč, nebo máte naloženo v „gatích“. No, a když jdete nakupovat? V Mikulově máme sice několik větších obchodů, ale záchodové zázemí vám nabídne jen „příroda“ v okolí. Horší je to na podzim, když traviny zmizí a keříky opadají.

wcKe cti města slouží samozřejmě veřejné záchodky na strategických místech jako je vstup do zámku a parkoviště u KB, ale když se koná akce na náměstí mimo turistickou sezonu, jsou většinou zavřené. K necti podnikatelů a provozovatelů je věta WC jen pro hosty. Myslím, že lidé už nemají potřebu tak,  jako za totality odnášet si toaletní papír, mýdla i s umyvadlem, a pokud už se do této intimní situace dostanou, měli by mít možnost na důstojné a diskrétní přijetí.

Nedávno mi byl zamítnut přístup do příslušné komůrky v prázdném Non-stop baru u bývalého Alberta za nabídku 10 Kč, dala bych i víc, možná i kávičku bych si objednala. Ale hlavně bych velebila ochotu a vstřícnost podniku. Ale když hned při vstupu a mém jasném prvotním směru mi byla sdělena věta Jen pro hosty, bylo mi jasné, že slečna se ještě do této inkriminované situace bud ještě nedostala, nebo nařízení šéfa je víc než empatie. Před dvěma lety jsem byla s kamarádkou v Praze, ale plánovaná procházka po památkách se scvrkla na vyhledávání toalet¸ protože jsme trpěly střevními problémy. V nejluxusnějších i zapadlých hospůdkách, dokonce i obchodech nám vycházeli všichni vstříc, většinou bez úhrady, komentářů a řečí. A taková zdánlivá maličkost změnila můj pohled na „namyšlené“ Pražáky a v médiích prezentovanou otevřenou náruč Moravy. Prosím za všechny nachlazené, nemocné, těhotné, maminky s dětmi, turisty a vlastně všechny lidi, otevřete Nám záchody…