Psí exkrementy

Vážený pane starosto,

vyměnila jsem auto za kočárek, a upřímně řečeno, jsem velmi nepříjemně překvapena. Toto téma již bylo několikrát otevřeno, a tak jsem se rozhodla opět otevřít pandořinu skříňku, a to i na soc. síti s širokou veřejností. Nestačila jsem se divit, kolik občanů i turistů je iritováno stavem v našem městečku, co se týče psích exkrementů.

Je nemilé denně čistit kola kočárků nebo vodit děti za ručičku a říkat jim: „Pozor pejsek udělal a-a." A co teprve starší lidé? Špatně vidí a jejich obuv je od psích mazlíčků velmi často znečištěna. Na vlastní oči jsem to viděla tento týden u německy mluvící stařenky – zřejmě turistky. Velmi jsem se v tu chvíli styděla. A co teprve vozíčkáři?

Každý by měl být zodpovědný za svého čtyřnohého přítele, ale bohužel tomu tak není. Již dříve v zámecké zahradě venčili obyvatelé centra Mikulova své pejsky a ti si vykonávali potřebu bez úklidu jejich pánů. Byl vlastně v minulosti vůbec někdo potrestán (přímo pod kamerovým systémem), nebo je jednodušší pro příslušníky MP vybrat někoho za nezaplacený parkovací lístek či špatné parkování?

Na soc. síti padlo několik návrhů, jak tuto situaci řešit, a proto píši částečný návrh na řešení situace.

1. Občané často postrádají po celém městě koše na psí exkrementy, např. v lesoparku (cesta do lomu), který bych spíše nazvala „lejnopark", není takový koš žádný, pouze dva na klasické odpadky.

2. Uložení vysoké pokuty od příslušníků MP, když někoho zachytí na kamerovém systému či osobně = úprava vyhlášky města.

3. Potrestání na základě udání – usvědčení dle fotografie.

4. Kontrola poplatků, zdali vůbec pejsky mají všichni přihlášené.

5. Město by také mohlo za vybrané poplatky zakoupit „bobkovůz", který by exkrementy po zaběhlých psech či nepořádných páníčkách sbíral. Mohlo by to znamenat i vytvoření dalšího pracovního místa.

A nyní dotaz přímo pro Vás: „Občané platí poplatky - kam tyto peníze vlastně jdou?" Věřím, že výše uvedené návrhy a podněty vezmete na vědomí a budete se tímto tématem nejen opět zabývat, ale i konečně konat. Jedině tak budeme všichni občané i turisté nadmíru spokojeni. Blíží se nová sezona, proto buďme připraveni, jde přeci o naši vizitku. Funguje to i v jiných městech, tak proč ne právě v tom našem? Pojďme s dobou – „Buďme IN."

Silvie Pelant Janatová

 

Vyjádření vedení města Mikulova

Souhlasím s paní Janotovou, že znečistění našeho města psími exkrementy je velkým problémem. Není to ovšem pro vedení města žádná novinka. Majitelé psů, kteří k venčení svých kamarádů přistupují zodpovědně, si jistě všimli, že od počátku roku přibylo na našich ulicích dalších deset košů s pytlíky. Ihned jak se vylepšilo počasí, začali zaměstnanci společnosti TEDOS, s. r. o., která se stará o údržbu veřejných prostranství ve městě, čistit prostor mezi supermarketem Tesco a kasinem Abas. Po vyklizení zde bude vyčleněn prostor pro venčení psů s dalšími koši. Ovšem jejich majitelé si po nich budou muset uklízet sami.

Součástí tohoto problému je i to, že mnoho lidí za svého pejska neplatí poplatek stanovený vyhláškou města. I tomu se věnujeme. Hlavně ve spolupráci s Městskou policií. V současnosti městu přiznalo vlastnictví psa jen 823 majitelů. To jistě neodpovídá skutečnosti.

Hlavně je mezi námi mnoho těch, kteří si myslí, že po svém psovi uklízet nemusí. Domnívám se, že upozornit Městskou policii na tyto spoluobčany je věcí nás všech. Pokud budeme k těmto lidem „tolerantní" třeba proto, abychom si nedělali „problémy", moc se toho nezmění. Pokud je totiž v blízkosti policista, chovají se všichni vzorně.

Marie Leskovjanová, místostarostka města